na-czym-polega-dzialanie-aparatu-ortodontycznego
Ortodoncja

Na czym polega działanie aparatu ortodontycznego?

Proste zęby i prawidłowy zgryz to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu, ale także zdrowia. Łatwiej wtedy utrzymać higienę jamy ustnej, zęby rzadziej się psują, a dobrze pogryzione potrawy nie powodują dolegliwości ze strony układu trawiennego.

Co to jest aparat ortodontyczny?

Korektą wadliwego zgryzu i krzywych zębów zajmuje się ortodoncja. To lekarz ortodonta decyduje, czy założenie aparatu ortodontycznego jest konieczne. Leczenie ortodontyczne jest długotrwałe i może trwać nawet 2 lata, ale warto je podjąć, by cieszyć się pięknym uśmiechem

Aparat ortodontyczny składa się z zamków mocowanych na szkliwie zębów, do nich za pomocą ligatur mocowany jest łuk (drut). To właśnie siła jego nacisku powoduje prostowanie zębów i korektę zgryzu. Siła nacisku jest stopniowo korygowana przez ortodontę.

Stosowane są dwa rodzaje aparatów:

  • ruchomy,
  • stały.

Aparaty ruchome przeznaczone są dla dzieci między 4 a 12 rokiem życia. Korekcie podlegają zęby mleczne i wyżynające się zęby stałe. Aparat noszony jest przez kilka godzin dziennie, dziecko ściąga go podczas jedzenia oraz na noc.

Aparaty stałe przeznaczone są dla młodzieży oraz dorosłych, nie ma górnej granicy wieku, w którym można zakładać aparat ortodontyczny.

Aparaty stałe mogą być wykonane z metalu. w przypadku alergii na metal wykonuje się je z tytanu. Wśród młodzieży dużą popularnością cieszą się aparaty z kolorowymi ligaturami, które stanowią dodatkową ozdobę. Mniej widoczne są zamki ceramiczne (kolor dobierany do koloru zębów) lub szafirowe (przeźroczyste). Najlepszy efekt estetyczny dają aparaty lingwalne, które zakładane są po wewnętrznej stronie łuku zębowego.

Zastosowanie aparatu na zęby

Aparaty ortodontyczne stosowane są w przypadku:

  • przodozgryzu,
  • tyłozgryzu,
  • zgryzu otwartego,
  • stłoczenia zębów,
  • dużych odstępów między zębami,
  • zgrzytania zębami,
  • przesunięcia żuchwy.

Aparat zawsze dobierany jest indywidualnie. Przed jego wykonaniem ortodonta zleca wykonanie zdjęć panoramicznych zębów, potem wykonuje odlew gipsowy, na podstawie którego dobierają odpowiedni aparat.

Zakładanie aparatu jest bezbolesne, ale wymaga cierpliwości i bardzo dużej precyzji. Potem lekarz wyznacza wizyty kontrolne, podczas których koryguje siłę nacisku łuku. Kiedy zęby są już proste i zgryz został skorygowany, ściąga aparat ortodontyczny.

Koszt aparatu ortodontycznego

NFZ refunduje tylko aparaty ortodontyczne dla dzieci do 12 roku życia, zapewnia im także bezpłatne wizyty kontrolne do ukończenia leczenia. Dla pozostałych pacjentów aparaty ortodontyczne nie są refundowane.

Cena aparatu zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Najtańsze są aparaty metalowe (od 1500 zł za jeden łuk), koszt aparatów porcelanowych to wydatek ok. 2000 zł. Aparaty lingwalne kosztują ok. 4000 zł za łuk. Do tego trzeba doliczyć koszty wizyt kontrolnych, których w okresie całego leczenia może być nawet kilkanaście.

Większość klinik ortodontycznych oferuje możliwość rozłożenia kosztów aparatu na raty, dzięki temu leczenie ortodontyczne dostępne jest dla szerszej grupy pacjentów.

Możesz również polubić…