Lapisowanie
Profilaktyka

Lapisowanie – co to jest? Omawiamy zabieg.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że lapisowanie zębów jest to w najprostszym możliwym ujęciu zabieg przeprowadzany na mleczakach. Jego celem jest zapobiegnięcie ich przedwczesnemu wypadnięciu z powodu próchnicy.

Lapisowanie – charakterystyka zabiegu

Należy mieć świadomość, że omawiany zabieg będzie polegał na wcieraniu przez 2-3 minuty 40-procentowego roztworu azotanu srebra w ząb mleczny, który niestety został dotknięty próchnicą. W następnym etapie będzie on osuszany. Dentysta będzie musiał wetrzeć w niego strącalnik. Może to być kwas pirogalusowy, eugenol czy sól kuchenna.

Godny uwagi jest fakt, że w rezultacie zabiegów w zębie pojawi się białczan srebra. Nie tylko wykazuje się on działaniem antybakteryjnym, ale również cechuje odpornością na próchnicę. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ząb przez wytrącenie się srebra będzie przebarwiony na czarno. Ne należy się tego bać, gdyż jest to całkowicie normalne zjawisko. Warto zaznaczyć, że zaczernienie pojawi się tylko w tych miejscach, w których było ognisko próchnicy.

Jak przebiega zabieg? W pierwszej kolejności usuwany jest osad nazębny za pomocą szczoteczki z wodą utlenioną. Następnie lekarz opłukuje ząb strumieniem wody. Kolejnym istotnym etapem będzie osuszanie sprężonym powietrzem. Bardzo istotne znaczenie będzie miało zabezpieczenie mleczaka przed dostępem śliny. Później dentysta zwilża powierzchnię zęba płynem Lugola w celu dezynfekcji.

Należy mieć świadomość, że zabieg musi zostać powtórzony trzykrotnie. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie powtarzanie go co tydzień. Oczywiście może także zostać wykonany trzy razy w trakcie jednej wizyty. Nie można oczywiście zapomnieć, aby dziecko przez kolejne dwie godziny nic nie jadło i nie piło.

Po co się robi lapisowanie?

Zabieg stosowany jest w sytuacjach, gdzie ubytek będzie tak dużych rozmiarów, że wypełnienie może się nie utrzymać. Lapisowanie nie leczy próchnicy, jedynie hamuje rozwój ubytku i ją spowalnia. Dzięki temu możliwe jest zachowanie zębów mlecznych u dziecka. Warto wiedzieć, że przedwczesna utrata zębów mlecznych może przyczynić się do przykrych konsekwencji.

Doskonałym przykładem może być uniemożliwienie lub opóźnienie wyrośnięcia zęba stałego. Ponadto wspomniana sytuacja może także doprowadzić do wady zgryzu czy wymowy. Konsekwencjami wypadnięcia mleczaków przed terminem są także: niewłaściwe formowanie się zawiązków zębów stałych, zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych, skrócenie łuku zębowego czy zamknięcie przestrzeni dla zębów stałych.

Lapisowanie – koszt zabiegu

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że koszt omawianego zabiegu uzależniony jest od kilku czynników. Należy wśród nich wymienić doświadczenie dentysty, prestiż gabinetu stomatologicznego czy miasto. Nikogo nie powinien dziwić fakt, ze lapisowanie w Częstochowie będzie tańsze niż w Warszawie.

Nie jest jednak rekomendowane przed podjęciem decyzji sugerowanie się ceną. Znacznie lepszym parametrem będzie stosunek ceny do jakości. Godny uwagi jest fakt, że w Gdańsku, Łodzi, Toruniu i Sopocie ceny wahają się od 30 do 50 złotych.

Możesz również polubić…