przerwa-miedzy-zebami
Ortodoncja

Przerwa między zębami – jak usunąć?

Diastema to przerwa między górnymi siekaczami przyśrodkowymi. Jest ona uznawana za wadę zgryzu, a przez wiele osób uważana jest także za wadę estetyczną. Warto jednak pamiętać, że są osoby, które z diastemy zrobiły swój znak rozpoznawczy. Przykładem może być Georgia May Jagger, która jest twarzą reklamową marki Rimmel i z dumą prezentuje swoją przerwę między jedynkami. Co jednak jeśli chcemy się pozbyć diastemy? Jakie efekty uboczne ma pozostawienie jej?

Diastema – co to jest?

Diastema to rodzaj wady zgryzu, która jest dość widoczna nawet dla osób, które nie mają zbyt dużej wiedzy na temat prawidłowego uzębienia. Przerwa między zębami znajduje się pomiędzy górnymi jedynkami. O ile jest ona mniejsza niż 2 mm, to uważa się ją jedynie za problem natury estetycznej. Jeśli jest większa, to powinno się podjąć leczenie. Diastemę można podzielić na kilka rodzajów:

  • równoległą – korzenie i krawędzie jedynek są na całej długości w równej odległości od siebie,
  • zbieżną – korzenie jedynek są w daleko od siebie, a krawędzie dość blisko;
  • rozbieżną – korzenie jedynek są blisko siebie, a krawędzie daleko.

Przerwa między zębami – jak się jej pozbyć?

O leczeniu diastemy możemy mówić, gdy jest ona większa niż 2 mm. W takim wypadku konieczne jest podjęcie leczenia. Najbardziej znaną i równocześnie najskuteczniejszą metodą jej wyleczenia jest aparat ortodontyczny. By go dopasować, należy udać się do ortodonty, który wykonana odlew zgryzu, a następnie przygotuje odpowiedni aparat. W przypadku diastemy rozbieżnej można zdecydować się na aparat wyjmowany. W przypadku diastemy zbieżnej – lepiej jednak sięgnąć po stały aparat ortodontyczny. Jest to trwała metoda pozbycia się problemu.

Trzeba jednak pamiętać, że na efekty trzeba nawet dwa lata. Jeśli zależy Ci na szybszych efektach, możesz zdecydować się na licówki. Są to cienkie płytki z kompozytu, akrylu lub porcelany, które są na stałe przyklejane do zębów. Dzięki nim można przysłonić przerwę i sprawić, że będzie niewidoczna. Kolejną metodą leczenia jest bonding. Jest to metoda, która polega na ukryciu przerwy pomiędzy zębami przy pomocy kompozytu. Najpierw jedynki demineralizuje się kwasem, a później uzupełnia lukę kompozytem. To metoda szybka, tania i skuteczna, ale z czasem kompozyt może tracić kolory i kruszyć się.

Diastema – efekty uboczne

Przerwa między zębami jest szczególnie kłopotliwa dla dzieci. Może ona być przyczyną wystąpienia tzw. seplenienia świszczącego, które ujawnia się podczas artykulacji zgłosek dentalizowanych (np.: s, ś, z, ż, ć). W takim wypadku wizyta u logopedy może nie być wystarczająca. By zapomnieć o seplenieniu, trzeba usunąć przerwę. Co ważne, można ona też przyczynić się do pojawienia się chorób przyzębia. Pamiętajmy, że bardzo ciężko jest taką przerwę dobrze wyczyścić, więc mogą rozwijać się w niej bakterie.

To właśnie one są przyczyną kolejnych chorób uzębienia. By ich uniknąć, należy używać nici dentystycznych i specjalnych szczoteczek, których wielkość jest dopasowana do szerokości przerwy.

Możesz również polubić…