Podniesienie zgryzu na koronach
Ortodoncja

Podniesienie zgryzu na koronach

Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii cyfrowej w stomatologii, proces leczenia protetycznego znacznie przyspieszył w ostatnim czasie. Z tego też powodu coraz rzadziej dentyści sięgają po klasyczne masy wyciskowe. Może to świadczyć o tym, że w środowisku stomatologicznym panuje coraz mocniejsze przekonanie o skuteczności najnowszych metod.

Rekonstrukcja oraz podniesienie zgryzu

Starcie zębów jest procesem fizjologicznym, który postępuje wraz z wiekiem. Czasem jednak dochodzi do sytuacji, kiedy w wyniku działań patologicznych atrycja przekracza fizjologiczne normy. Dzieje się tak z przyczyn mechanicznych oraz chemicznych. Dlatego też nie dziwi coraz częściej występujący problem zgryzu u młodych ludzi. Następstwem niekorzystnych czynników są silne starcie i wypłaszczenie zębów żujących bocznych oraz skrócenie brzegów zębów siecznych. Niestety obniżenie wysokości zwarcia nie jest jedynym problemem. Może również dojść do dysproporcji zębów, co znacznie pogorszy aspekt estetyki.

Najważniejszym założeniem rekonstrukcji protetycznej jest przywrócenie prawidłowego wyglądu zębów. Następuje to poprzez nadanie im właściwego koloru i kształtu. Do rekonstrukcji zębów stosuje się przede wszystkim metalowe korony. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się korony cyrkonowe. Są one bardzo wytrzymałe, a zarazem zapewniają odpowiednią estetykę. Możliwość odzwierciedlenia wyglądu naturalnego zęba jest głównym czynnikiem decydującym o wyborze przez pacjentów tej wersji rekonstrukcji zębów.

Podniesienie zgryzu na koronach to kolejny ważny aspekt, którego celem jest zapewnienie prawidłowej proporcji górnego, środkowego i dolnego odcinka. Czołowi klinicyści twierdzą, że podniesienie zgryzu na koronach o 5 mm nie spowoduje jakichkolwiek negatywnych efektów. Twierdzą wręcz, że jest to bardzo bezpieczne i całkowicie przewidywalne.

Protetyka cyfrowa

Czym jest protetyka cyfrowa? W największym skrócie jest to połączenie techniki z medycyną. Dzięki tej nauce wykorzystywane są najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, między innymi w celu uzupełniania ubytków tkankowych. Podniesienie zgryzu na koronach oraz odtwarzanie braków powstałych w uzębieniu jest o wiele skuteczniejsze dzięki protetyce cyfrowej.

Cały proces wykonania protezy zębowej do tej pory przebiegał w ustalonym schemacie. W pierwszej kolejności pobierany był od pacjenta wycisk jamy ustnej W kolejnym kroku dopasowywany był brakujący element do wykonanego odlewu. Niestety był to proces czasochłonny i mało komfortowy dla pacjenta. Gigantyczny rozwój technologii informatycznej spowodował, iż w obecnych czasach wykonuje się elementy zastępcze takie jak korony cyfrowe, pojedyncze uzupełnienia i mosty, w znacznie wygodniejszy sposób. W najnowszych klinikach stomatologicznych stosuje się specjalne skanery optyczne, które wykonują zdjęcia szczęki i generują przestrzenny obraz. Laboratorium zaś jest miejscem, gdzie ostatecznie powstaje projekt wypełnienia.

Czy jest możliwe idealne odwzorowanie, a także szybsze i precyzyjniejsze wykonanie protezy? Zdecydowanie jest to możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Ciekawą opcją wielu klinik stomatologicznych jest możliwość wizualizacji rezultatów, co umożliwia naniesienie różnego rodzaju modyfikacji. W końcowym etapie zaprojektowane uzębienie przechodzi przez komputerowe frezowanie za pomocą specjalnego materiału protetycznego. W ten oto sposób otrzymywane są profesjonalne i precyzyjnie dopasowane korony cyfrowe. Największą zaletą protezy zębowej jest to, że cała procedura, w skład której wchodzą wykonanie zdjęć, przesłanie ich do pamięci komputera, a także dopasowanie brakującego elementu uzębienia, realizowane jest praktycznie podczas jednej wizyty u stomatologa.

Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii protezowanie zgryzu na koronach staje się szybsze i o wiele dokładniejsze. Można więc stwierdzić, że protezowanie cyfrowe to ciekawy i nowatorski sposób w walce z uszkodzonym uzębieniem.

Podniesienie zgryzu na koronach – zastosowanie i charakterystyka

Podniesienie zgryzu na koronach stosuje się w celu odtworzenia prawidłowych wzajemnych kontaktów zębowych. Najczęściej do zachwiania prawidłowego zwarcia zębów dochodzi w wyniku utraty zębów bocznych.

W przypadku utraty zębów bocznych następuje utrata punktów podparcia dla innych zębów. Z tego też powodu siła żująca jest zbyt duża, w stosunku do zmniejszonej ilości zębów. To z kolei prowadzi do wady zgryzu.

Zabieg podniesienia zgryzu na koronach bardzo często stosuje się w przypadkach zgrzytania lub zaciskania zębami, w konsekwencji czego obniża się wysokość zwarciowa poprzez ścieranie zębów.

Oczywiście im większy stopień nieprawidłowości, tym dłuższy czas potrzebny do odbudowy prawidłowego zgryzu. Odbudowując utraconą wysokość zębów dokonuje się korekty zwarcia. Do tego procesu użyte zostaną kompozyty oraz uzupełnienia protetyczne zębów.

Podsumowując zagadnienie podniesienia zgryzu na koronach możemy stwierdzić, że zabieg skutecznie likwiduje nieprawidłowe kontakty zębów.

Możesz również polubić…