Osteointegracja implantu
Implantologia

Osteointegracja implantu

Implantoprotetyka to dziedzina stomatologii obejmująca procedury chirurgiczne, takie jak osadzenie implantów oraz protetyczne, które są związane z odbudową korony na implancie. Dzięki tym zabiegom możliwe jest uzupełnianie nie tylko pojedynczych ubytków w uzębieniu, ale także licznych braków, które związane są z wrodzonymi deformacjami twarzoczaszki lub dotkliwymi urazami. Za sprawą procesu osteointegracji, leczenie jest skuteczne i trwałe. Dzięki temu pacjent może cieszyć się pełnym uzębieniem przez wiele długich lat.

Osteointegracja – co to takiego?

Definiując termin osteointegracji możemy stwierdzić, że jest to skomplikowany proces biologiczno-chemiczny. Osteointegracja implantu to wieloetapowy proces, za sprawą którego dochodzi do połączenia tytanowego implantu zębowego z kością. Jest to kluczowy proces, jeśli chodzi o szanse na powodzenie całego zabiegu. Na przestrzeni ostatnich lat proces osteointegracji implantu przebiega coraz szybciej i przede wszystkim sprawniej. Wszystko to jest możliwe dzięki bezustannemu udoskonalaniu używanych w implantologii materiałów i, w szczególności, stosowanych technik. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie , zabieg implantologiczny ma szansę na końcowy sukces. Zwieńczeniem tego sukcesu będzie to, że pacjent – po zamocowaniu korony na implancie – w pełni odzyska ząb , który od tej pory będzie spełniał wszystkie swoje fizjologiczne funkcje.

Osteointegracja – od czego zależy?

Aby cały proces osteointegracji przebiegał efektywnie i szybko, musi zostać spełnionych kilka czynników. Przede wszystkim najważniejsza jest ilość i jakość tkanki kostnej w miejscu, w którym implant zostanie wprowadzony. Ważny jest także czas, jaki będzie dzielił dzień zabiegu i umocowania korony protetycznej. Oczywiście poprawna technika wprowadzania implantu, a także dobry wybór systemu implantologicznego umożliwi pozytywne zakończenie całego tego złożonego procesu. Kolejnymi ważnymi czynnikami są:

  • odpowiedni dobór wielkości implantu
  • perfekcyjnie dobrana wielkość i ciężar korony protetycznej.

Niezmiernie ważną kwestią jest również dieta stosowana przez pacjenta oraz używki, typu papierosy, jeśli ich używa.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy ilość i grubość wyrostka zębodołowego jest niewystarczająca. W takim przypadku istnieją zabiegi, dzięki którym można skutecznie poprawić warunki kostne Dzieje się to za sprawą podniesienia dna zatoki szczękowej lub augmentacji kości. W konsekwencji tychże działań implant będzie mógł scalić się z kością zarówno solidnie, jak i trwale.

Pacjenci implantologiczni bywają zbyt niecierpliwi, co może okazać się fatalne w skutkach. Nalegają często na lekarza, aby ten wykonał i przymocował koronę protetyczną. Argumentują to tym, że chcą jak najszybciej cieszyć się pięknym uśmiechem i pełnym uzębieniem. Niestety pewnych procesów nie można przyspieszać. Do takiego procesu, który nie lubi pośpiechu, należy osteointegracja implantu. Pochopne działanie może go nieodwracalnie zaburzyć.

Zabieg osteointegracji jest bardzo skomplikowanym procesem, podczas którego nie może być mowy o jakichkolwiek błędach. Dotyczy to zarówno doboru techniki wprowadzania implantu, jak i oceny wielkości użytej śruby oraz korony protetycznej. Warto więc rozeznać się na rynku i sprawdzić, która klinika cieszy się największym uznaniem i polecana jest przez jak największa liczbę ludzi. Osteointegracja implantu to zabieg, któremu powinniśmy się poddać tylko wtedy, kiedy mamy pewność co do umiejętności specjalisty, który się nim zajmie.

Jak wygląda zabieg operacyjny osteointegracji?

Oczywiście pierwszym i najważniejszym krokiem do wykonania zabiegu implantologicznego jest konsultacja ze specjalistą. Lekarz ma za zadanie przeprowadzić z pacjentem wywiad, a następnie ustalić zestaw badań, który mu zaleci do wykonania. Na samym końcu specjalista dobierze optymalną metodę leczenia implantologicznego. Zdecydowanie najważniejszym badaniem, które będzie musiał przejść pacjent, jest badanie tomografii komputerowej, które umożliwi na dalszym etapie przeprowadzić zabieg w bezpieczny sposób.

Osteointegracja implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent czuje się komfortowo. Istnieje również możliwość przeprowadzenia zabiegu w narkozie. Cały proces implantacji wykonywany jest za pomocą mikroskopu neurochirurgicznego. Dzięki dużemu powiększeniu możliwe jest wszczepienie implantu nawet w ciągu 15 minut. co eliminuje konieczność rozległych nacięć tkanek.

Wszystko zaczyna się od nacięcia i odwarstwienia błony śluzowej przez chirurga stomatologa, który w kolejnym kroku nawierca jeden lub kilka otworów przy pomocy specjalnych wierteł. W ten oto sposób cały proces dochodzi do momentu, w którym lekarz wprowadza implant i zszywa odwarstwiona śluzówkę.

Osteointegracja implantu nie kończy się na samym wprowadzeniu implantów. Ważny jest także czas po zabiegu, szczególnie okres 2 tygodni, w którym tkanka się goi. Niewątpliwie konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza i przestrzeganie kilku wytycznych.

Możesz również polubić…