Stomatologia dziecięca

Leczenie zębów mlecznych – kolorowe plomby (wypełnienia)

Dzieci bardzo często zmagają się z problemem próchnicy – nawet w wieku przedszkolnym. Wysoko rozwinięta próchnica często jest powiązana z koniecznością przeprowadzenia ekstrakcji zębów. Niestety, przedwczesne usuwanie zębów mlecznych może wiązać się z nieprawidłowym rozwojem zębów stałych, na przykład – powstania wad zgryzu.

Z tego powodu konieczne jest, aby próchnicę zwalczać możliwie wcześnie. Czasem próchnica jest już na tyle rozwinięta, że wymagane będzie borowanie i zastosowanie plomby. Plomba może być zwykła – amalgamatowa lub kompozytowa – można też zdecydować się na plomby kolorowe. Każde z wypełnień posiada szereg wad i zalet, nie da się jednak ukryć, że wypełnienia kolorowe są dla dzieci szczególnie interesujące.

Plomby kolorowe są dla dzieci bardziej atrakcyjne wizualnie. Wizja posiadania kolorowego wypełnienia napawa dziecko optymizmem i większą chęcią do przejścia przez proces leczenia, które nie należy do najprzyjemniejszych. Dowiedz się, czy plomby kolorowe są trwałe i ile może kosztować jedna plomba kolorowa.

Czy wypełnienia kolorowe są trwałe?

Plomby kolorowe są wypełnieniami kompozytowymi, dlatego mają identyczną trwałość, jak tradycyjne kompozyty. Takie same kompozyty stosuje się u dorosłych, jednak różnią się kolorem – kompozyty dla dorosłych są całkowicie białe.

Taka plomba jest w stanie służyć przez co najmniej kilka lat, aż do wypadnięcia mlecznego zęba. Wypełnienia kompozytowe kolorowe mają atrakcyjną trwałość, dlatego raz odbyte leczenie przeciwko próchnicy powinno wystarczyć na bardzo długi czas. Ten rodzaj plomby może być dodatkowo wzbogacony o fluor, który stopniowo uwalnia się do zęba i zmniejsza jego podatność na powstawanie próchnicy.

Ile kosztują kolorowe plomby?

Cena plomby kolorowej różni się w zależności od miasta i gabinetu, w którym się ją wykonuje. Ceny plomb kolorowych wahają się od 100 zł do 250 złotych. Plomba kolorowa ma cenę bardzo zbliżoną do tradycyjnego, kompozytowego wypełnienia. W zależności od gustu dziecka, wypełnienie może mieć kolor czerwony, żółty, zielony, różowy, niebieski i nie tylko – przed podjęciem leczenia z użyciem wypełnienia warto zrobić rozeznanie, jaki kolor plomb stomatolog dziecięcy ma w swojej ofercie.

Warto jest wyprzedzić fakt powstania choroby i najpierw zapewnić dziecku wizytę adaptacyjną w wybranym gabinecie stomatologicznym. Wizyta adaptacyjna kosztuje maksymalnie 100 złotych, a z jej zastosowaniem leczenie z użyciem kolorowych plomb będzie dla dziecka łatwiejsze do zniesienia.

 

Możesz również polubić…