Kortykotomia – co to?
Ortodoncja

Kortykotomia – co to?

Rozwój ortodoncji doprowadził do wytworzenia wielu ciekawych zabiegów, które mają pomagać osobom zmagającym się z krzywym zgryzem, głównie tym zdecydowanym na noszenie stałego aparatu ortodontycznego. Kortykotomia dla wielu pacjentów stała się sporym ułatwieniem życia. A na czym ona polega? Kortykotomia co to właściwie jest?

Kortykotomia – co to jest?

Choć samą nazwę zabiegu kojarzy się głównie z ortodoncją, w rzeczywistości występującemu pod nią zabiegowi nieco bliżej do chirurgii i to chirurgii stomatologicznej. Mówiąc bardzo ogólnie, kortykotomia ma służyć do zmniejszania bólu i dyskomfortu pojawiających się przy noszeniu stałych aparatów ortodontycznych, a związanych głównie z naciskiem wywieranym na zęby przez aparat. Ponadto zabieg ma kilka dodatkowych korzyści, które szerzej zostały opisane w kolejnych akapitach.

W najważniejszym etapie zabiegu stomatolog lub chirurg wykonuje lekkie nacięcie blaszki kostnej, czyli fragmentu występującego w zębodole tuż pod dziąsłem. Blaszka nacinana jest pomiędzy korzeniami konkretnego zęba. Dzięki temu, że zabieg wykonuje się zwykle z pomocą specjalistycznego urządzenia „piezosurgery”, charakteryzuje go wysoki poziom precyzji, przekładający się na pełne bezpieczeństwo pacjenta w trakcie zabiegu oraz możliwość uniknięcia ewentualnych skutków ubocznych.

Po co wykonywana jest kortykotomia?

Skoro wiadomo już, kortykotomia co to takiego jest, warto przyjrzeć się bardziej szczegółowo jej konkretnym celom. Zabieg na pewno wspomaga, ułatwia i przyspiesza leczenie ortodontyczne, ponieważ odpowiednio wykonane nacięcia umożliwiają sprawniejsze przesuwanie się zębów i przy okazji dbają o to, by uzyskiwane efekty były jak najbardziej trwałe. Szacuje się, że korykotomia potrafi sprawić, że czas trwania całego leczenia zgryzu staje się dwukrotnie krótszy niż normalnie. Ponadto leczenie jest mniej bolesne i bardziej komfortowe dla pacjenta.

Kortykotomia dba o zęby i jamę ustną zarówno podczas noszenia aparatu ortodontycznego, jak i bezpośrednio po zakończonym leczeniu. Zapobiega ona odsłanianiu się szyjek zębowych, do której do sytuacji stosunkowo często dochodzi po ściągnięciu aparatu. To ważne, ponieważ odsłaniające się szyjki zębowe mogą sprawiać dyskomfort czy nawet wywoływać ból, a ponadto zawsze będą przyczyniać się do rozwijania się innych chorób, nierzadko podnoszących ryzyko wypadnięcia zębów.

Wskazania do kortykotomi

W tym momencie każdy, kto myśli o założeniu stałego aparatu ortodontycznego, a ukończył już dwudziesty rok życia, czyli ma w pełni rozwinięty układ kostny, powinien dowiedzieć się, kortykotomia co to jest i do czego ona służy. Zabieg stał się istotnym elementem przygotowawczym do wdrożenia „głównego” leczenia ortodontycznego.

Każdy pacjent jest w stanie tylko zyskać na przejściu przez kortykotomię, która wyraźnie skróci czas trwania leczenia ortodontycznego, złagodzi dolegliwości bólowe i przyczyni się do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia różnych skutków ubocznych. To taka dodatkowa tarcza ochronna dla zębów, z której zdecydowanie warto skorzystać.

Możesz również polubić…