Wielu z nas zmaga się z nimi, lecz coraz rzadziej podejmujemy faktyczne kroki, celem ich naprawy. O czym mowa? Otóż oczywiście odpowiedź może być jedna — wady zgryzu. Dziś zastanowimy się nad tym, jakie wady zgryzu męczą wielu z nas, skąd się biorą i co najważniejsze — jak je leczyć. Gotowi na dawkę wiedzy? Zaczynamy dzisiejszą przygodę po pracy specjalisty, jakim jest ortodonta!
Przyczyny wady zgryzu
Wada zgryzu jest diagnozowana u ponad połowy dzieci w wieku nieprzekraczającym 18 lat. Jej podłoże bywa naprawdę zróżnicowane, od cech wrodzonych do złych nawyków nabranych jeszcze w czasie dorastania. Do najpopularniejszych kwestii przyczyniających się do tego, że wady zgryzu rozwijają się w naszej jamie ustnej, należą:
-ssanie kciuka
-ssanie warg czy policzków
-wyrobiony nawyk podgryzania różnych przedmiotów
-ciągłe oddychanie przez usta
-rozwinięty bruksizm (dolegliwość polegająca na zaciskaniu zębów)
-nieprawidłowe układanie dziecka do snu
-poród kleszczowy
-nieprawidłowe układanie dziecka do snu
Jak widzicie, powody dla występowania sytuacji, w której wada zgryzu psuje nam życie i które z czasem będzie ratować ortodonta są zróżnicowane. Wszystkie jednak prowadzą do jednego – zaburzeń w ustawieniu zębów! Warto jednak wpierw poznać jakie wady zgryzu możemy wyróżnić!
Wady zgryzu – rodzaje
Wada zgryzu nie są sobie równe, a spośród wszystkich z nich możliwe jest wyróżnienie kilku z nich. Pierwsza jest tyłogryz, bezsprzecznie najpopularniejsze z zaburzeń wynikających wady zgryzu.jak to wygląda? Otóż dolny łuk zębowy jest cofnięty względem górnego, przez co nasze zęby przednie nie stykają się. Innym schorzeniem jest zgryz głęboki, w który zęby z górnej szczęki zachodzą w głęboki sposób na te z dolnej. Negatywnym efektem tego, że powstała wada zgryzu, jest poważne ścieranie się zębów. Natomiast zgryz otwarty sprawia, że zęby z przeciwległych szczęk nie stykają się wcale, przez co powstaje szpara niedogryzowa. Jest ona niezwykle męcząca w zakresie spożywania pokarmów. Ten prześwit sprawia, że żucie staje się prawdziwą męką. Powoduje on także wyraźne wydłużenie twarzy i niedorozwój szczęki. Jak widzicie, to dość trudna sprawa, i nie zawsze wada jest równa innej wadzie. A przecież nie wspomnieliśmy nawet o stłoczeniach, przodozgryzie czy zgryzie krzyżowym!
Leczenie wady zgryzu
Jak jednak możemy leczyć wady zgryzu? Otóż istnieje kilka ciekawych rozwiązań mogących pomóc nam w rozwiązaniu zaistniałych problemów, jakim są wady zgryzu. Pierwsze z nich to mioterapia, polegająca na efektywnym ćwiczeniu mięśni mimicznych wraz z narządem żucia. To jednak zalecane wyłącznie w przypadku małych wad zgryzu. Natomiast jeżeli są one znaczne i widoczne, najlepszym rozwiązaniem może być aparata ortodontyczny. Spośród nich możliwe jest wybranie typu, który najlepiej poradzi sobie z zaistniałą wadą. Wraz ze specjalistą, jakim jest ortodonta, warto zastanowić się, czy najlepszą opcją będzie aparat stały, czy może ruchomy. Wybór modelu, jaki ma zniwelować nieprawidłowość, jaką niewątpliwie jest wada zgryzu, jest niezwykle ważny i nie warto tego ignorować! W końcu mówimy tu o zadbaniu o wasze zęby czyż nie? Na to nigdy nie warto skąpić, zwłaszcza jeżeli chodzi o wasze zdrowie. Ortodonta może wam pomóc!