Rodzaje-implantow-zebowych
Implantologia

Rodzaje implantów zębowych

Protetyka stomatologiczna w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. Dzięki temu możemy uzupełnić braki w uzębieniu implantami, które nie tylko estetycznie wyglądają, ale przede wszystkim są tak samo funkcjonalne jak zęby naturalne.

Jak wygląda implant zęba?

Powszechnie implantem nazywa się cały sztuczny ząb, w rzeczywistości jest to tylko proteza naturalnego korzenia, na którym osadza się koronę zęba. Zastosowanie takiej technologii sprawia, że implant wraz z koroną przejmuje wszystkie funkcje naturalnego zęba. Jest trwały, pozwala na dokładne przeżuwanie wszystkich pokarmów.

Implantami można uzupełniać pojedyncze braki w uzębieniu lub wypełnić nawet całe łuki zębowe. To znacznie lepsze rozwiązanie niż popularne wcześniej protezy zębowe.

Implant ma kształt stożka, który wkręcany jest do wyrostka zębowego, im szybciej zostanie wykonany po utracie zęba, tym cały proces implantacji będzie trwał krócej. Długotrwały brak korzenia zębowego powoduje zmiany w tkance kostnej, które będą musiały być zregenerowane przed ostatecznym wkręceniem implantu. To podwyższa koszt leczenia i wydłuża jego czas.

Wkręcenie implantów wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym i zabieg dla pacjenta jest całkowicie bezbolesny.

Jakie implanty wybrać?

Kliniki stomatologiczne oferują dwa rodzaje implantów zębowych:

– tytanowe,
– cyrkonowe.

Oba materiały są biokompatybilne co oznacza, że organizm traktuje je jako materiały naturalne, dzięki temu okres zrastania się z kością trwa od 3 do 6 miesięcy i implant nie powoduje odczynów alergicznych.

Implanty tytanowe to najstarsze implanty stosowane w protetyce stomatologicznej i tym samym są najbardziej popularne. Tytan jest materiałem obojętnym dla organizmu, dlatego nie występują przypadki jego odrzucenia. Dodatkowymi zaletami implantów tytanowych jest ich trwałość i wytrzymałość. Można osadzać na nich mostki stomatologiczne w przypadku większych ubytków.

Implanty tytanowe mają kolor srebrno-szary i po założeniu korony nie są widoczne. Czasami jednak zdarza się, że po kilku latach następuje odsłonięcie szyjek zębowych i wtedy mogą być widoczne.

Alternatywnym rozwiązaniem są implanty cyrkonowe wykonane z tlenku cyrkonu. Jest on również obojętny dla organizmu. nie zawiera metalu, więc nawet dla osób szczególnie uczulonych, jest całkowicie bezpieczny.

Implanty cyrkonowe mają kolor kości słoniowej, więc nawet w przypadku odsłonięcia szyjki zębowej nie będzie widoczny. Mają takie same właściwości jak implanty tytanowe, czyli są trwałe i odporne na ścieranie.

Implanty cyrkonowe to stosunkowo nowe rozwiązanie, a więc są droższe od tytanowych i dostępne tylko w niektórych klinikach stomatologicznych.

Decyzja o wyborze rodzaju implantu powinna być wspólną decyzją lekarza i pacjenta. To lekarz przedstawia zalecenia medyczne, natomiast pacjent musi wziąć pod uwagę względy estetyczne oraz ostateczne koszty, Poza samym implantem obejmują one wszystkie konieczne badania, wizyty kontrolne oraz ostateczne założenie korony zębowej. Ostatecznie może oznaczać to koszt kilku tysięcy złotych, ale wiele gabinetów oferuje możliwość rozłożenia kosztów na raty.

Możesz również polubić…