Czy-leczenie-kanałowe-boli-ze-znieczuleniem
Endodoncja

Czy leczenie kanałowe boli ze znieczuleniem?

Leczenie endodontyczne nazywane również potocznie leczeniem kanałowym jest procedurą stomatologiczną wykonywaną w przypadku martwicy zęba. Podjęcie odpowiedniego leczenia jest konieczne dla zachowania prawidłowego zdrowia ogólnoustrojowego, ponieważ brak działań może prowadzić do wielu niekorzystnych następstw.

W powszechnej opinii leczenie endodontyczne jest bardzo bolesne. Jednakże w chwili obecnej rynek stomatologiczny oferuje bardzo szeroki wachlarz znieczuleń, dzięki czemu może zostać ono dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz charakterystyki danego zabiegu, w tym na przykład jego rozległości i czasu trwania.

Znieczulenie w leczeniu kanałowym – czy warto?

Wrażliwość na bodźce bólowe jest zróżnicowana osobniczo. W przypadku części pacjentów ból, który powoduje jedynie dyskomfort, dla innych będzie bólem nie do zniesienia. Jednakże w przypadku leczenia endodontycznego powinno się stosować znieczulenie. Z racji tego, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów znieczuleń, można wybrać takie, które będzie idealnie dopasowane do potrzeb pacjenta i prowadzonego leczenia. Ponadto, nowoczesne znieczulenia niosą ze sobą znikome ryzyko skutków ubocznych, na pewno wielokrotnie niższe niż korzyści dla organizmu pacjenta wynikające z jego zastosowania.

Leczenie endodontyczne – charakterystyka zabiegu

Leczenie endodontyczne jest procedurą bardzo skomplikowaną wymagającą dużego zaangażowania i dokładności ze strony stomatologa. Leczenie jest bowiem bardzo czasochłonne i pracochłonne, a ponadto nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności. Są również sytuacje, w których takie leczenie nie może być podjęte. Wynikają one na przykład z istnienia innych chorób towarzyszących pacjenta lub zwapnienia korzeni zęba. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest częściowe lub całkowite usunięcie korzeni zębowych lub nawet całego zęba.

Leczenie endodontyczne polega na usunięciu martwej miazgi zębowej z kanałów korzeniowych zęba. Oczyszczony kanał jest następnie opracowywany za pomocą specjalnych pilników endodontycznych oraz płukany płynami do irygacji kanałów korzeniowych. Dzięki takiej obróbce mechanicznej i chemicznej, dochodzi do usunięcia resztek zębiny oraz drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak na przykład bakterie. Następnie kanał korzeniowy jest wypełniany materiałami stomatologicznymi.

Co na ból po leczeniu kanałowym?

Dolegliwości bólowe po leczeniu kanałowym mogą się utrzymywać nawet do około trzech tygodni rozpoczęcia zabiegu. Zazwyczaj jednak ustępują one w przeciągu kilku dni. Jednakże w sytuacji, w której dolegliwości bólowe utrzymują się zdecydowanie dłużej należy wykonać kontrolne zdjęcie rentgenowskie, w celu oceny prawidłowości i skuteczności leczenia. Utrzymujący się ból może świadczyć o niedokładnym oczyszczeniu kanału korzeniowego, jego pominięciu lub niedokładnym wypełnieniu materiałem stomatologicznym.Dolegliwości bólowe mogą być uśmierzane za pomocą domowych sposobów, w tym poprzez stosowanie chłodnych kompresów na skórę twarzy w okolicy zęba, ssanie kostek lodu czy płukanki ziołowe z szałwii i rumianku. Okolice pozabiegowe można smarować pastą przygotowaną z mieszanki czosnku i olejku goździkowego. W okresie rekonwalescencji powinno się zrezygnować z dań zawierających twarde składniki, na przykład panierki. Nie powinno się również dotykać regionów pozabiegowych.

Możesz również polubić…