Problemy z zębami mogą towarzyszyć już od najmłodszych lat. Próchnica to jedno z najczęstszych schorzeń, z którym zmagają się dzieci. Czy jej leczenie musi wiązać się z bólem? Okazuje się, że nie – wystarczy znieczulenie, które całkowicie zredukuje ból w trakcie zabiegu.
Rodzice mają obawy przed zastosowaniem znieczulenia u dzieci. Dotyczy to przede wszystkim strachu przed igłą. Przerażone dziecko niechętnie zdecyduje się na zastrzyk, jednak warto pamiętać, że wprowadzenie znieczulenia jest całkowicie bezbolesne. Dowiedz się, jak wygląda znieczulenie i czy jest bezpieczne dla dziecka.
Bezpieczeństwo u stomatologa
Obecne wizyty u dentystów różnią się od tych, które miały miejsce kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu. Dzieci mogą liczyć na szczególną troskę stomatologów, którzy zadbają o to, by każdy zabieg kojarzył się dziecku wyłącznie pozytywnie.
Rozwój dziedziny stomatologii dziecięcej pozwolił na uzyskanie środków i metod, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia dziecka. Obecnie zastrzyki są całkowicie bezbolesne, przez co dziecko nie będzie odczuwać dyskomfortu z tego tytułu.
Środek znieczulający dla dzieci różni się od tego, który podaje się dorosłym. Wynika to z różnic w metabolizmie dzieci i dorosłych – metabolizm młodych pacjentów stale się rozwija.
Konieczność wykonania zabiegów wymagających znieczulenia można wyeliminować – wystarczy zadbać o higienę jamy ustnej dziecka już od pierwszych dni jego życia. Zęby mleczne, mimo ich niestałości, również wymagają pielęgnacji. Im wcześniej zareagujemy na wszelkie problemy z zębami, dziąsłami, błoną śluzową – tym większa szansa, że proces leczenia będzie wymagać dużo mniejszego nakładu pracy.
Bezbolesne znieczulenie
Rodzice zastanawiają się, czy znieczulenie sprawi dziecku ból. Stanowi to jedną z największych obaw, na którą żaden rodzic nie chciałby narazić swojej pociechy. Do zastrzyku można jednak podejść z pełnym spokojem – ból przy wstrzykiwaniu znieczulenia nie występuje.
Lekarze zapewniają dziecku możliwie pozytywne odczucia – przed zastrzykiem igła z reguły jest smarowana smakowym żelem znieczulającym. Istnieje również możliwość zastosowania gazu rozweselającego, dzięki któremu dziecko będzie rozluźnione.
Nie w przypadku każdego dziecka stomatolog podejmuje decyzję, aby zastosować znieczulenie. Szansą dla dzieci, które wymagają usunięcia próchnicy, a są za małe na zastrzyk, jest stężony roztwór azotanu srebra. Nasączanie zębów, na których występuje próchnica, pozwoli zatrzymać jej rozwój, przez co ekstrakcja zęba nie jest konieczna.