Ortodoncja

Aparaty ortodontyczne ruchome

Aparat ortodontyczny ruchomy stanowi formę leczenia ortodontycznego. Wyróżnia się tym, że można go ściągnąć w każdej chwili, dzięki czemu mamy nad nim większą kontrolę. Niestety, aparat ortodontyczny ruchomy nie sprawdzi się w każdym przypadku. Dowiedz się, czym jest aparat ortodontyczny ruchomy i jak się go używa.

Wskazania do aparatu ruchomego

Aparat ortodontyczny ruchomy sprawdzi się przy mało zaawansowanych wadach zgryzu. Aparat ruchomy jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci, które posiadają jeszcze zęby mleczne. Korekta wad zgryzu w przypadku zębów mlecznych jest równie ważna, co w przypadku zębów stałych, dlatego warto rozważyć ruchomy aparat jako opcję.

Ruchomy aparat nie sprawdzi się przy każdej wadzie – posiada on węższy szereg zastosowań, niż ma to miejsce w przypadku aparatu stałego. Jeśli u dziecka występuje wada zgryzu – warto jest skonsultować z ortodontą kwestię tego, czy aparat ruchomy może zostać użyty.

Zastosowanie aparatów ortodontycznych ruchomych

Aparat ruchomy przydaje się głównie dzieciom – nie oznacza to jednak wykluczenia dorosłych z grupy potencjalnych użytkowników. Z racji pełnego ukształtowania tkanki kostnej, dorośli decydują się z reguły na aparat ortodontyczny stały, który jest dla nich wygodniejszy.

Aparat ortodontyczny ruchomy sprawdza się, kiedy pacjent posiada niewielką wadę zgryzu. Jego zastosowanie nie sprawdzi się u osób, które potrzebują przesunięcia zębów lub ich obrócenia, dlatego nie stanowi on remedium dla każdego. Warto jednak skonsultować jego skuteczność z ortodontą, który oceni, czy ruchomy aparat ortodontyczny sprawdzi się w leczeniu.

Aparat ruchomy ma taką zaletę, że w jego przypadku nie występuje dyskomfort bezpośrednio po założeniu, tak jak ma to miejsce w przypadku aparatów stałych.

Przebieg leczenia ortodontycznego

Aby dopasować odpowiedni aparat ortodontyczny, trzeba dokonać wstępnych wycisków i pomiarów. Odpowiednio dobrany aparat ortodontyczny przynosi świetne efekty, dlatego pierwsza wizyta w całości poświęcona jest określeniu wymiarów. Aparat ortodontyczny jest przygotowywany na podstawie wycisku z masy plastycznej, pomiarów uzębienia, a także zdjęć z badania RTG.

Uzyskane informacje są również materiałem dla ortodonty, który określa drogę leczenia i jej poszczególne etapy. Samo leczenie aparatem ruchomym nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi, natomiast bardzo prawdopodobne, że przed podjęciem leczenia będzie konieczna ekstrakcja jednego lub kilku zębów. To jedno z nielicznych wyzwań, z którym trzeba się liczyć przy leczeniu ortodontycznym.

 

Możesz również polubić…