Po co są zęby mleczne?
Stomatologia dziecięca

Po co są zęby mleczne?

Posiadanie zębów mlecznych jest wymagane do prawidłowego rozwoju dziecka. Jak wiadomo, buzia dziecka nie jest wystarczająco duża, aby móc pomieścić normalne uzębienie. Warto zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi tych zębów, aby dowiedzieć się, po co są zęby mleczne.

Czym są zęby mleczne?

Normalne zęby wyrastają w późniejszym okresie życia i po to, aby mogły prawidłowo się rozwijać, przed nimi pojawiają się zęby mleczne, które uznać można za swoisty przewodnik dla zębów stałych.
Oczywiście na uwagę zasługuje fakt, iż w początkowych latach życia dziecka, takie zęby są bardzo przydatne, bo umożliwiają żucie i jedzenie. Dzieci w tym okresie przechodzą z picia mleka i jedzenia produktów rozdrobnionych do pokarmów, które należało będzie samodzielnie pogryźć. Po co są zęby mleczne? Na uwagę zasługuje fakt, iż zęby te nie służą tylko do jedzenia, ponieważ ich pojawienie ułatwia rozwijanie mówienia u dziecka. Zęby mleczne są istotne dla każdego człowieka, mimo częstego bólu, który pojawia się w czasie wyrzynania. Każdy rodzic pamięta ten czas, kiedy zęby dziecka dopiero co się formowały.

Zęby mleczne pojawiają się podobnym wieku u każdego dziecka. Jednakże w niektórych wyjątkowych przypadkach wzrost zębów może być opóźniony. To samo dotyczy wypadania mleczaków, które mimo pewnych reguł, może również się opóźnić. Każdy człowiek przez całe swoje życia wykształca dwa rodzaje zębów, czyli omawiane tutaj zęby mleczne oraz zęby stałe. Pierwsze z nich pojawiają się już w okresie niemowlęcym i są zastępowane przez zęby stałe mniej więcej w okolicy siódmego roku życia. Ciekawym przypadkiem są ponadto zęby mądrości, które w niektórych przypadkach nie mogą się wyrznąć. Nie każdy wie po co są zęby mleczne, ale ich pojawienie się ma wiele ważnych powodów. Zęby mleczne jako pierwsze zęby, pojawiają się pomiędzy szóstym a trzydziestym miesiącem życia. Ile jest zębów mlecznych? Liczba ta nie jest zgodna z liczbą zębów stałych, ponieważ jest ich tylko dwadzieścia. Dziesięć w żuchwie i dziesięć w szczęce. Należy pamiętać o tym, żeby dobrze dbać o zęby mleczne.

Dlaczego mamy zęby mleczne?

Zęby mleczne tak jak stałe służą do rozdrabniania pokarmu. Warto nadmienić, że różnią się one nie tylko ilością, ale też innymi właściwościami. Po pierwsze, zęby mleczne są bielsze od stałych, zresztą właśnie w ten sposób powstała ich nazwa. Zęby takie są mniejsze i dlatego też między nimi powstają szpary, charakterystyczne dla lat dziecięcych. Po co są zęby mleczne? Zęby mleczne przygotowują łuki zębowe do tego, aby mogły w nich pojawić się zęby stałe i być osadzone w stabilny sposób. Wiele osób zastanawia się, czy zęby mleczne mają korzenie. Oczywiście zęby takie mają korzenie, jednakże należy mieć na uwadze, że są one mniejsze i dużo cieńsze. Co więcej, korzenie te znikają pod naporem zębów stałych. Jak już wspomniano, zębów mlecznych jest mniej niż zębów stałych, ponieważ jest ich tylko 20. Dziesięć na dole i dziesięć na górze. Które z nich są stałe? Wielu rodziców zapomina o tym, że część zębów od razu jest stała. Dotyczy to przede wszystkim szóstek, które często są niedomywane i przez to mogą się szybciej popsuć. Mleczne zęby ponadto charakteryzują się większą delikatnością, która wynika w głównej mierze z cieńszego szkliwa. Warto nadmienić, że cecha ta sprzyja również większej podatności na próchnicę.

O zęby mleczne trzeba dbać tak samo, jak o zęby stałe, dlatego małemu dziecku należy tłumaczyć jakie postępowanie będzie dla niego najlepsze. Jest to m.in. mycie zębów, które należy przeprowadzać dwa razy dziennie. Jak wiadomo, stan zębów mlecznych może mieć wpływ na rozwój zębów stałych. Z tego też powodu należy wiele uwagi poświęcić na uświadamianie dziecka w tym aspekcie. Zęby mleczne powinno się myć dwa razy dziennie. Po pojawieniu się ich można robić to zwilżonym gazikiem lub też specjalną silikonową nakładką na palec, dopiero, potem gdy w pełni się one wyrzną, można stosować szczoteczkę do mycia zębów. Zaleca się używanie szczoteczki z miękkim włosiem. Dobór szczoteczki jest niezwykle ważny, ponieważ zły zakup może się przełożyć na to, że dziąsła zostaną uszkodzone, a dziecko będzie odczuwało silny ból. Wyrznięcie się zębów mlecznych to również konieczność stosowania pasty z fluorem, która zapobiegnie pojawianiu się próchnicy. Warto nadmienić, że rodzice powinni pomagać dziecku w nauczeniu go odpowiedniej techniki mycia, dlatego też wielu ekspertów zaleca pomaganie dziecku nawet do 8 roku życia. Dlaczego tak długo? Przyczyna jest bardzo prosta, to właśnie w tym okresie, manualne umiejętności dziecka są na odpowiednim poziomie. Chcąc zachować zdrowe zęby mleczne aż do ich wypadnięcia, należy również pilnować diety dziecka, która nie powinna być zbyt bogata w cukry. Rodzice często popełniają błąd polegający na zbyt dużej ilości słodkich napojów podawanych dziecku. Należy ich unikać, szczególnie na wieczór, gdy dziecko będzie kładło się spać i może zapomnieć o umyciu zębów.

Kiedy pojawiają się zęby mleczne?

Warto mieć na uwadze fakt, iż, zęby mleczne pojawiają się pomiędzy czwartym a ósmym rokiem życia, i przez cały ten okres należy odpowiedni o nie dbać. Mimo tego, że nie są one na stałe to pełnią bardzo ważną funkcję dla rozwoju jamy ustnej każdego człowieka. Po co są zęby mleczne? Przede wszystkim pozwalają one utrzymać szczękę w miejscu, wtedy gdy zęby stałe nie są jeszcze wyrżnięte. Co ważne, zęby mleczne tworzą otwory, którymi mogą wydostać się zęby stałe. Warto nadmienić, że zęby te pomagają żuć oraz ćwiczyć uśmiech czy mówienie. Ogólne zdrowie dziecka może się pogorszyć, jeśli higiena zębów zostanie zlekceważona. Jak wiadomo, dziecko, u którego pojawiają się zęby mleczne, może płakać i być bardzo zdenerwowane. Wynika to z tego, że wyrzynające się zęby sprawiają wiele bólu. Warto nadmienić, że ból ten można w niektórych przypadkach szybko i sprawnie zwalczyć, dzięki okładom z gazy czy też dając dziecku specjalny gryzak w celu schłodzenia. Co ważne, pierwsze zęby mleczne to również czas, w którym należy szczotkować zęby, ponieważ zęby te są bardzo delikatne i mogą się popsuć o wiele szybciej niż zęby stałe. Rodzice mogą bez problemu wykonywać tę czynność za dziecko, dlatego też powinni robić to przez pierwsze 24 miesiące życia, a kontrolować technikę mycia przez pierwsze 8 lat życia dziecka.

Możesz również polubić…