leczenie_prochnicy
Ortodoncja

Leczenie próchnicy zębów

Próchnica to choroba, którą, niezależnie od jej etapu, łatwo jest wyleczyć. Leczenie próchnicy zębów różni się, w zależności od tego, na jakim etapie znajduje się choroba. Im bardziej choroba jest rozwinięta, tym bardziej inwazyjna jest metoda leczenia. Na szczęście, leczenie można podjąć nawet wtedy, gdy próchnica dosięgnęła miazgę zęba. Dowiedz się, na czym polega leczenie próchnicy i dlaczego warto jest podjąć leczenie próchnicy.

Przebieg próchnicy zębów

Aby dowiedzieć się, na czym polega rozwój próchnicy, warto przejść do samego początku. Przede wszystkim, próchnica rozpoczyna się od mineralizacji płytki nazębnej, która nie została należycie usunięta podczas codziennej higieny zębów. Mineralizacja, czyli stwardnienie płytki nazębnej, sprawia, że płytka nazębna nie podlega usunięciu szczoteczką, a także innymi środkami.

W kamieniu nazębnym znajdują się bakterie, powodujące próchnicę. Ich oddziaływanie na zęby powoduje niszczenie zębów, rozwój próchnicy. Początkowo próchnica obejmuje tkanki zęba, a w dalszych etapach dociera do miazgi zęba, gdzie jest już trudna do wyleczenia.

Leczenie próchnicy zębów

Próchnica może być leczona na różne sposoby. Pierwszym sposobem na to, jak leczyć próchnicę, jest usuwanie kamienia nazębnego. Od zgromadzonego kamienia nazębnego do powstania pierwszych objawów choroby, jaką jest próchnica, jest bardzo krótka droga, dlatego koniecznie trzeba redukować jej ilość z pomocą zabiegów takich jak skaling, piaskowanie. Dodatkowo, warto jest wzmocnić szkliwo zębów z pomocą fluoryzacji, a także wykonać zabieg opóźniający odkładanie kamienia nazębnego, nazywanego polishing.

Jeśli próchnica zacznie się rozwijać, na pierwszym jej etapie wystarczy wykonać taki zabieg jak remineralizacja szkliwa. Za sprawą remineralizacji szkliwo odzyskuje swoje właściwości, a wszelkie ubytki spowodowane działaniem próchnicy zostają zredukowane.

W dalszych etapach konieczne jest przeprowadzenie takiego zabiegu jak borowanie, a następnie – wypełnienie. Borowanie zęba polega na mechanicznym usunięciu skażonej tkanki zęba. Potem konieczne jest zastosowanie wypełnienia, aby zabezpieczyć ząb przed dalszym rozwojem choroby.

W ostateczności, konieczne jest zastosowanie leczenia kanałowego. Leczenie kanałowe polega na usunięciu skażonej, martwej miazgi zęba. Ten rodzaj zabiegu wykonuje się w momencie, kiedy choroba rozwinie się na tyle, że dotrze do miazgi. Efektem tej choroby jest nieodwracalne zapalenie miazgi, dlatego jedynym sposobem na jej wyleczenie jest leczenie kanałowe, nazywane endodoncją.

Możesz również polubić…