Ortodoncja

Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym?

Aparat ortodontyczny generuje pewne wyzwanie, które ujawnia się przy myciu zębów. Trudno jest zadbać o dokładne oczyszczenie jamy ustnej i zębów z resztek jedzenia, jednocześnie posiadając aparat na zęby.

Zamki aparatu stanowią jedno z miejsc, w których najczęściej gromadzą się resztki jedzenia. Rozkład resztek jedzenia może prowadzić do szybkiego powstawania kamienia nazębnego, mogącego przekształcić się w próchnicę. Dodatkowo, nieodpowiednia higiena jest też powodem nieświeżego oddechu u osób posiadających aparat.

Dbanie o higienę zębów, jednocześnie posiadając aparat ortodontyczny, wymaga poszerzenia wiedzy w tym zakresie. Mycie zębów przez posiadaczy aparatu różni się od tradycyjnego mycia zębów. Dowiedz się, jaki sprzęt i jakie metody są zalecane przy dbaniu o higienę zębów u osób stosujących leczenie ortodontyczne.

Jaką szczoteczkę wybrać?

Szczotkowanie zębów stanowi niezwykle ważny aspekt przy dbaniu o higienę zębów. Mycie zębów powoduje, że resztki spożywanych posiłków są usuwane, a to przekłada się na spowolnienie powstawania kamienia nazębnego. Usuwanie zalegających resztek jest ważne także ze względów estetycznych – resztki posiłku w aparacie nie wyglądają najlepiej.

Osoby, które noszą aparat ortodontyczny, powinny używać szczoteczki do zębów tak często, jak jest to konieczne – a zaleca się mycie zębów po każdym posiłku. Zaleca się wówczas, aby szczoteczkę do zębów mieć zawsze ze sobą.

Pacjenci mają pełną dowolność, jak chodzi o wybór szczoteczek. Posiadacze aparatów mogą używać zarówno szczoteczek manualnych, jak i elektrycznych. Ważne jest dopasowanie główki danej szczoteczki do potrzeb pacjenta – końcówki szczoteczek do leczenia ortodontycznego różnią się od tradycyjnych.

Prócz szczoteczki do zębów, warto jest stosować również szczoteczkę do przestrzeni międzyzębowych. Jej zastosowanie pozwoli poprawić jakość czyszczenia zębów.

Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym?

Szorować należy zarówno zęby, jak i aparat ortodontyczny. Konieczne jest zachowanie rozwagi przy dobieraniu siły szorowania, by nie doprowadzić do uszkodzenia mechanizmów aparatu, na przykład do odklejenia zamków. Szczególną uwagę należy zachować podczas pierwszych dni noszenia aparatu, gdyż wtedy zęby są szczególnie obolałe.

Dodatkowo, pacjent może zmagać się z problemem krwawiących dziąseł, jednak nie powinien to być powód do niepokoju. Mycie zębów mimo wszystko powinno odbywać się w normalnym trybie, z zachowaniem dozy delikatności wokół krwawiących miejsc.

 

Możesz również polubić…