Jak rozpoznać bruksizm?
Ortodoncja

Jak rozpoznać bruksizm?

Problemy z zębami to jak się okazuje nie tylko próchnica czy też schorzenia związane z bakteriami. Niektóre przypadłości są dużo głębiej ukryte oraz cięższe do zdiagnozowania. Jedną z takich przypadłość jest właśnie bruksizm. Schorzenie, które często ma podłoże psychiczne i mocno rzutuje na stan zdrowia pacjenta oraz jakość jego życia. Jak można z nim walczyć oraz jak wygląda diagnoza. Warto się tego dowiedzieć!

Co to jest bruksizm?

Pytanie o to, czym jest bruksizm, jest równie istotne, co pytanie, jak rozpoznać bruksizm. Rozpoznanie może być ciężkie dla pacjenta, dlatego dużo szybciej i trafniej może ocenić stomatolog, czy dana osoba zmaga się z bruksizmem, czy też nie. Jak dentysta może dokonać diagnozy? Długotrwały bruksizm zostawia ślady na powierzchni zębów. To właśnie tak dentysta może domyślić się istnienia schorzenia. Dodatkowo diagnozę może podeprzeć wywiad z pacjentem, który opowiadając o swoich dolegliwościach oraz objawach może tylko utwierdzić dentystę w swoich podejrzeniach.

Rozpoznanie bruksizmu jest kluczowe dla wyleczenia tej przypadłości. Stosowanie bowiem leków, które tylko uśmierzą ból, nie sięga do przyczyn, które są kluczowe.

Objawy bruksizmu

Bruksizm jest chorobą, która u dwóch osób może mieć nieco inną postać. Zgrzytanie zębów pojawiać się może jako samodzielny objaw lub też występować z serią innych. Do najczęstszych współistniejących problemów należy na przykład ból głowy, ból szczęki, a także ból zębów. Wszystkie te przypadłości nie każdy umie od razu powiązać z bruksizmem. Pytanie o to, jak rozpoznać bruksizm, warto zadać swojemu dentyście podczas wizyty kontrolnej. Lekarz przybliży wtedy nieco bardziej złożoność problemu, jakim jest bruksizm i zaproponuje dostępne rozwiązania, jeżeli pacjent sam zmaga się z takim schorzeniem.

Leczenie bruksizmu

Leczenie bruksizmu odbywać się powinno pod okiem lekarza. Takie działanie obejmuje najczęściej kilka etapów. Prócz diagnozy lekarz musi dobrać także odpowiednie leki, na przykład takie, które spowodują osłabienie mięśni. Jednak ostateczny wybór środków zależy od konkretnego pacjenta. Jeśli osoba skarży się na życie w ciągłym pośpiechu oraz stresie, lekarz może zaproponować środki o działaniu uspokajającym. Nie jest to jednak jedyna propozycja. Do kolejnej grupy środków, które przynoszą ulgę pacjentom, należą również te o działaniu przeciwdrgawkowym.

„Jak rozpoznać bruksizm?” to pytanie, które różnić się będzie w zależności od przypadku. Podstawowym objawem jest jednak najczęściej wspomniane już zgrzytanie zębów, które najczęściej ma miejsce w nocy. To właśnie wtedy pacjent może zmagać się szczególnie z tym objawem, który może zauważyć na przykład partner. Takie spostrzeżenie będzie na pewno cenne dla lekarza i pomoże postawić trafną diagnozę. Warto więc przed wizytą u lekarza stomatologa zapytać najbliższą osobę, czy nie zauważyła takich objawów. Lekarz z odpowiednim doświadczeniem na pewno postara się pomóc pacjentowi, który zgłasza nietypowe objawy oraz ma różne boleści.

Możesz również polubić…