Zapchana zatoka szczekowa mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego trzeba jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zatoki szczękowe znajdują się bezpośrednio przy górnych zębach.
Przyczyny
Jedną z przyczyn zapalenia zatok szczękowych może być próchnica lub inne choroby zębów. Należy pamiętać, że nieleczone zapalenie zatok szczękowych może skutkować nawet zapaleniem mózgu. Wiele osób zastanawia się, czym jest zapchana zatoka szczekowa i jak można ją leczyć. Ciężko jest usunąć zalegającą wydzielinę, ponieważ budowa zatok szczękowych jest dosyć skomplikowana. Niestety sprzyja to powstawaniu stanów zapalnych. Zdarza się, że stan zapalny zatok szczękowych powstaje przez niewyleczone zęby. Mogą to być też powikłania po leczeniu kanałowym, jeśli podczas poszerzania kanałów lekarz przebił się do zatoki. Warto dodać, że przetoka ustno-zatokowa jest najczęstszym powikłaniem po ekstrakcji górnego zęba. Należy podkreślić, że tylko po jednej stronie twarzy rozwija się zębopochodne zapalenie zatok szczękowych.
Infekcje układu oddechowego są jednak zdecydowanie częściej przyczyną zapalenia zatok szczękowych. Niestety wiele osób bagatelizuje objawy zwykłego przeziębienia i nie stosuje się kompletnie do żadnych zasad. Na uwagę zasługuje fakt, że najczęstszym powodem przewlekłego zapalenia zatok są nawracające infekcje. U osób, które zmagają się z astmą oskrzelową lub alergicznym nieżytem nosa również może rozwinąć się stan zapalny. Jeżeli stan zapalny występuje przewlekle, to może oznaczać, że rozwijają się polipy lub wady anatomiczne. Silny i rozpychający ból głowy w okolicy oczodołu jest cechą charakterystyczną ostrego zapalenia zatok szczękowych. Warto mieć na uwadze, że przy wysiłku fizycznym lub pochylaniu głowy ból może się nasilić. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku opukiwania lub dotykania tej powierzchni ciała.
Objawy
Pojawia się obrzęk błony śluzowej nosa, a także kanałów zatoki szczękowej, które umiejscowione są w jamie nosowej. W konsekwencji naturalne ujścia zatok szczękowych ulegają zamknięciu. To powoduje, że zaczyna się gromadzić w nich wydzielina, która niestety nie ma jak się wydostać. Na uwagę zasługuje fakt, że podciśnienie może dodatkowo potęgować dolegliwości bólowe. Jest to spowodowane tym, że powietrze nie może swobodnie przechodzić z jamy nosa do szczękowych zatok. Zapchana zatoka szczekowa praktycznie uniemożliwia wykonywanie codziennych zadań.
Oprócz tego może się też pojawić gorączka, osłabienie, a także inne objawy stanu zapalnego. Współtowarzyszące objawy to także niedrożność nosa, obrzęk policzka oraz ból zębów. U większości pacjentów można także zaobserwować wyciek ropnej wydzieliny z nosa. Warto dodać, że ból głowy praktycznie nie występuje w przypadku przewlekłego zapalenia zatok szczękowych. Może się za to pojawić długotrwały wyciek wydzieliny z nosa oraz zaburzenia węchu. Zapalenie zatok szczękowych zawsze powinno się leczyć, bo w przeciwnym wypadku możemy nabawić się niebezpiecznych powikłań.
Najczęściej występujące powikłania to: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz mózgu, zapalenie tkanek oczodołu oraz zapalenie szpiku kostnego ścian zatoki. Osoby, które zmagają się z przewlekłą postacią choroby są najbardziej narażone na powikłania. Niestety taka forma schorzenia nie daje charakterystycznych objawów stanu zapalnego, dlatego ciężko postawić właściwą diagnozę. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że tomografia komputerowa sprawdza się najlepiej w diagnostyce zapalenia zatok szczękowych. Rodzaj leczenia zapalenia zatok szczękowych jest uzależniony od przyczyny. Zapchana zatoka szczekowa powoduje ogromny ból głowy, dlatego bardzo ciężko jest się skupić na czymkolwiek.
Antybiotyki są podawane, jeżeli bakterie są odpowiedzialne za powstanie stanu zapalnego. Z kolei leczenie objawowe sprawdzi się dobrze w przypadku infekcji na tle wirusowym. Najpierw trzeba zlikwidować stan zapalny błony śluzowej nosa przy pomocy specjalnych kropel, które podaje się pacjentowi. Później trzeba udrożnić zatokę i podać leki mukolityczne, które zmniejszają lepkość śluzu. Oprócz tego przydatne są także leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Z reguły lekarz zaleca również płukanie przegrody nosowej przy użyciu soli hipertonicznej lub fizjologicznej. Nakłucie zatoki szczękowej jest wskazane w momencie występowania silnego bólu, który jest wywołany zalegającą wydzieliną. Zatoki są niezwykle ważne, ponieważ oczyszczają oraz nawilżają powietrze, które wdychamy. Dzięki temu powietrze nie jest drażniące dla dróg oddechowych i błony śluzowej. Warto podkreślić, że pierwszą barierą immunologiczną dla bakterii oraz wirusów są zatoki oraz nos.
Leczenie
Nawracające infekcje układu oddechowego są zdecydowanie najgroźniejsze. Zapchana zatoka szczekowa często występuje u osób zmagających się z astmą oskrzelową oraz alergicznym nieżytem nosa. Żeby skutecznie zdiagnozować zapalenie zatok szczękowych należy użyć tomografii komputerowej lub zdjęć RTG. Warto jednak zauważyć, że skuteczniejsza jest tomografia komputerowa. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych specjalistów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią.
Wykonanie endoskopii zatok i nosa wykonuje się jedynie w najcięższych przypadkach. Jeśli nie będziesz prawidłowo leczyć zapalenia zatok szczękowych to niestety mogą pojawić się powikłania, które są raczej mało przyjemne, a do tego niebezpieczne. Do leczenia można przystąpić, jeżeli znamy objawy zapalenia zatok szczękowych. Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, czym objawia się zapchana zatoka szczekowa i jak można ją leczyć. Pacjenta leczy się antybiotykami, jeżeli to bakterie są odpowiedzialne za pojawienie się dolegliwości. Leczenie objawowe również może być wystarczające, ale tylko wtedy, gdy wirusy odpowiadają za infekcję. Można też używać kropli do nosa, które powinny nieco rozrzedzić wydzielinę oraz ułatwić oddychanie. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie stosować kropli zbyt często, ponieważ mogą one dodatkowo zapchać nos. O nakłuciu zatoki szczękowej zawsze decyduje lekarz.