Nakładkowe prostowanie zębów
Ortodoncja

Nakładkowe prostowanie zębów

Piękne, białe i proste zęby są wizytówką każdego człowieka. Jednak w wielu przypadkach już zęby mleczne zaczynają rosnąć krzywo, a z czasem problemy ze zgryzem mogą być jeszcze poważniejsze. Z tego względu należy szybko reagować i umówić się na wizytę z ortodontą. Jeśli leczenie zostanie podjęte szybko, to cały zgryz będzie można doprowadzić do odpowiedniego stanu w krótszym okresie i za niższą cenę.

Leczenie wad zgryzu najczęściej odbywa się stałym aparatem ortodontycznym. Jednak w ostatnim czasie pacjent może skorzystać z innej metody. Nakładkowe prostowanie zębów, bo o tym sposobie mowa, polega na noszeniu przez pewien okres nakładek na zęby, które są przeźroczyste. Czy jest to skuteczny sposób na wyprostowanie zębów? Ile czasu trzeba nosić nakładki i ile kosztuje całe leczenie?

Czy nakładki na zęby są skuteczne?

Leczenie wad zgryzu aparatem ortodontycznym jest dość długim procesem, ale efekty są spektakularne. Nie jest to też najtańsza metoda, a dodatkowo aparat taki jest widoczny na zębach. Alternatywą do aparatu stałego jest nakładkowe prostowanie zębów. Pacjent otrzymuje zestaw nakładek, które można ściągnąć w każdej chwili.

Oczywiście należy je nosić przez cały czas, a jedynie ściągać do jedzenia, picia i szczotkowania zębów. Im dłużej w ciągu dnia nakładki będą na zębach, tym krócej będzie trwało leczenie. Pewne jest to, że jest to skuteczna metoda prostowania zębów. Dodatkowo nakładki są przeźroczyste, a więc praktycznie niewidoczne dla oka. Jest to duży plus dla wszystkich osób, które chcą niezauważalnie poprawić wygląd zębów.

Ile trwa prostowanie zębów nakładkami?

Nakładkowe prostowanie zębów jest świetną alternatywą dla stałego aparatu z wielu względów. Przede wszystkim czas całego leczenia jest zazwyczaj krótszy niż w porównaniu z noszeniem aparatu stałego. Oczywiście ciężko jest jednoznacznie określić, ile czasu powinny być noszone nakładki. Przede wszystkim zależy to od wady zgryzu.

Takie informacje można uzyskać w gabinecie ortodontycznym po przeprowadzonych badaniach. Długość leczenia zależna jest też od tego, ile czasu dziennie pacjent nosi nakładki. Należy pamiętać o tym, że muszą być one ściągane podczas jedzenia i picia. Jedynie wodę można pić bez problemu, mając nakładki na zębach. Po każdym posiłku należy zęby wyszczotkować i dopiero wówczas można z powrotem włożyć nakładki.

Lekarze zalecają, aby nakładki były noszone przez przynajmniej 22 godziny w ciągu doby. Oczywiście nie oznacza to wcale, że trzeba jeść posiłki z zegarkiem w ręku. Nie na tym to polega. Po prostu trzeba nosić go, jak najdłużej się da. Specjaliści z zakresu ortodoncji mówią, że nakładkowe prostowanie zębów jest mniej więcej o połowę krótsze niż leczenie ortodontyczne. Oczywiście są to szacunki i należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny.

Nakładki w porównaniu z tradycyjnym aparatem

Nakładkowe prostowanie zębów ma wiele zalet w stosunku do leczenia aparatem stałym. Przede wszystkim na zębach praktycznie nie widać, że noszone są nakładki. Można je w każdej chwili ściągnąć. Leczenie zazwyczaj trwa krócej. Jeśli chodzi o koszty, to w tym wypadku cena zależy od indywidualnego przypadku.

Zdarza się tak, że prostowanie zębów nakładkami jest tańsze o około 30% w porównaniu ze stałym aparatem, a niekiedy ta kwota jest na zbliżonym poziomie. Plusem nakładek jest fakt, że pacjent poznaje całkowity koszt leczenia na samym początku. Wówczas może zdecydować, czy taka forma mu odpowiada. Oczywiście co pewien czas trzeba umówić się na wizytę kontrolną z ortodontą, ale te odbywają się co około 1,5 miesiąca.

Takie wizyty są krótkie i przyjemne, a także bezpłatne. Nosząc nakładki przez ten czas, chroni się także zęby przed kruszeniem czy ścieraniem. Wiele osób w ciągu nocy zgrzyta zębami, a mając nakładki na zębach, można tego uniknąć.

Jak często zmienia się nakładki na zęby?

Przed wykonaniem nakładek pacjent przechodzi szczegółowe badania. Lekarz następnie wykonuje zestawy nakładek, które powinny być zmieniane mniej więcej co tydzień lub dziesięć dni. Oczywiście dokładny termin zmiany określa lekarz. Nakładki są bardzo łatwe do ściągnięcia i założenia. Zakłada się je na specjalnych mocowaniach, które znajdują się na tylnych zębach.

Są one zatem niewidoczne. Do nakładek lekarz dołącza instrukcję, na której wszystko jest dokładnie napisane. Oczywiście należy się stosować do tych zaleceń. Leczenie aparatem nakładkowym jest praktycznie bezbolesne. Wielu pacjentów często nosząc stały aparat, ma podrażnioną skórę w jamie ustnej. Nosząc nakładki, nie ma takich sytuacji. Nie trzeba się obawiać, że nakładka podczas ściągania czy zakładania się złamie lub uszkodzi.

Są one wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów, które są przystosowane do wielokrotnego ściągania i zakładania. Jest to nowoczesna metoda, która jest znana w innych krajach od wielu lat. W Polsce praktykuje się nakładkowe prostowanie od niedługiego czasu, ale ta metoda zyskuje coraz większą popularność. Plusów jest wiele, a więc warto rozważyć takie leczenie, aby uzyskać piękny uśmiech.

Możesz również polubić…