Klej mocujący do protez zębowych
Protetyka

Klej mocujący do protez zębowych

Każda osoba nosząca protezę zębową może powiedzieć, jak wielki dyskomfort powoduje źle dopasowana proteza. Dodatkowo, może być ona również przyczyną nawracających stanów zapalnych, przerostu błony śluzowej, a także jej mikrourazów w obrębie jamy ustnej. Pacjentów bardzo często dotyka sytuacja, kiedy proteza nie ma na czym się utrzymać – w tej sytuacji należy zastosować kremy bądź też kleje do uzupełnienia protetycznego. Warto wiedzieć nieco więcej na ich temat.

Jaki klej do protez wybrać?

Przede wszystkim, wszystko zależy od tego, czy pacjent nosi protezę częściową czy też całkowitą. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że na początku przygody z protezą naturalny jest pewien dyskomfort. Może on trwać nawet kilka tygodni – tyle czasu potrzeba, by pacjent przyzwyczaił się do obecności uzupełnienia protetycznego. Jest to całkiem naturalne. W przypadku, kiedy proteza nie jest stabilna, pacjent może zastosować klej mocujący do protez zębowych. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów – niektóre z nich charakteryzują się wyjątkową trwałością i umożliwiają mocowanie protezy nawet przez kilkanaście godzin.

Dobra jakość kleju mocującego sprawia, że proteza jest bardzo silnie umocowana. Dodatkowo – działa on natychmiastowo. Pacjent nie musi także obawiać się, że ślina osłabi działanie kremu. Znacznie podwyższa to jego komfort, kiedy nie musi obawiać się o to, czy proteza nie wypadnie w najmniej spodziewanym momencie.

Na rynku dostępne są nie tylko kleje mocujące do protez, ale także specjalne proszki i paski. Warto przetestować kilka z tych produktów, by móc powiedzieć, który z nich spełnia oczekiwania pacjenta.

Klej do mocowania protez – czy jest szkodliwy?

Aby klej mocujący do protez zębowych działał tak jak powinien, należy trzymać się zaleceń producenta co do sposobu jego stosowania. Zazwyczaj należy w odpowiedniej ilości po prostu nałożyć go na część protezy, która będzie przylegać do śluzówki jamy ustnej. Po wprowadzeniu protezy do ust należy przycisnąć ją zębami. Aby klej mocujący do protez zębowych zachował swoje właściwości, natychmiast po użyciu należy go zakręcić.

Wielu pacjentów zastanawia się natomiast, czy regularne stosowanie kremu do protez może być szkodliwe dla zdrowia. Otóż, jest to zupełnie naturalny środek, który jest dla pacjentów całkowicie bezpieczny. Jego składniki pod wpływem wilgoci ulegają pęcznieniu i wypełniają puste miejsca pomiędzy protezą a błoną śluzową. Dlatego też w skład tego typu preparatów najczęściej wchodzi skrobia, będąca przecież naturalnym składnikiem.

Klej do protez – jak długo trzyma?

Każdy pacjent powinien wiedzieć, że klej mocujący do protez zębowych jest wyjątkowo skutecznym produktem – zazwyczaj umożliwia on mocowanie protezy nawet na 12 godzin. Samo jego nałożenie jest łatwe i szybkie, dlatego poradzi sobie z nim bez wątpienia każdy. To, co liczy się dla większości pacjentów to fakt, że klej do protez działa natychmiastowo, a jego działanie odczuwalne jest od razu po aplikacji.

Podkreślić trzeba jednak, że w przypadku uszkodzenia protezy, nie jest zalecane stosowanie kremu. Wszystko dlatego, że w takim przypadku konieczna jest natychmiastowa wizyta u protetyka bądź też stomatologa. Tylko profesjonalna naprawa protezy zagwarantuje, że będzie ona dla pacjenta bezpieczna w użytkowaniu. Natomiast wiele osób decyduje się na stabilizację uszkodzonej protezy przy pomocy kremu do protez. Od razu trzeba powiedzieć, że jest to działanie niezalecane i może powodować dalszy proces uszkadzania protezy.

Najlepszy klej do protez

Na szczęście na rynku obecnie dostępnych jest bardzo wiele klejów do protez, wykazujących różne właściwości i czas działania. Dzięki temu pacjent może dobrać produkt idealny do jego potrzeb. Warto jednak zwracać uwagę na skład kremów do protez. Wysokiej jakości krem do protez posiada naturalną listę składników, która jest bezpieczna dla pacjenta. Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, jako iż normalne jest, że cząsteczki kremu są przez pacjenta połykane mimowolnie w procesie noszenia protezy.

Dodatkowo, koniecznie trzeba porównywać ceny poszczególnych kremów. Może bowiem okazać się, że skład kremu renomowanej firmy jest identyczny co w przypadku o wiele tańszego kremu konkurencji. Dlatego też nie ma sensu przepłacać i lepiej poszukać produktu, który łączy w sobie wysoką jakość i korzystną cenę. Jest to szczególnie ważne dlatego, że krem do protez jest produktem, który kupuje się dość często – w końcu używa się go regularnie na co dzień.

Wiele osób zastanawia się, czy kupno kleju do protez jest w ogóle potrzebne. Tymczasem w przypadku, gdy u pacjenta doszło do zaniku kości, zastosowanie kleju jest konieczne choćby z tego względu, że zwiększa on stabilność protezy. Ubytki w kośćcu jamy ustnej sprawiają, że uzupełnienie protetyczne nie jest w stanie przylegać idealnie do dziąsła. Ruszająca się proteza potrafi skutecznie utrudnić życie, będąc przyczyną dyskomfortu podczas mówienia, a także jedzenia. I chociaż protetyk dokłada wszystkich starań, by proteza była dopasowana idealnie, to czasem jest to zwyczajnie niemożliwe.

Podsumowując, ruszająca się proteza to problem większości pacjentów. Trzeba podkreślić, że nie chodzi tu tylko o wygodę, ale także kwestie zdrowotne. Mikrourazy w jamie ustnej stany, stany zapalne błony śluzowej – to bardzo bolesne dolegliwości, które są skutkiem niewłaściwe dopasowanej protezy. Dobrze dobrany klej do protez pozwoli pożegnać te dolegliwości raz na zawsze.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że każdy pacjent noszący protezę zębową powinien przełożyć szczególną uwagę do higieny. Aby proteza służyła bez żadnych przeszkód przez długi czas, należy o nią dbać. Koniecznie trzeba ją regularnie czyścić – najlepiej po każdym posiłku. Wszystko dlatego, że przy jedzeniu na protezie mogą osadzać się bakterie. Na dłuższą metę przyczyniają się one do powstawania kamienia nazębnego, a stąd już prosta droga do paradontozy czy próchnicy zębów. Gdy nie ma możliwości umycia protezy przy pomocy szczoteczki i pasty, warto ratować się, płucząc ją pod ciepłą wodą.

Możesz również polubić…