wypelnienie_onlay
Stomatologia zachowawcza i estetyczna

Charakterystyka wypełnień Onlay

Luki w uzębieniu stanowią spore ryzyko dla zębów. Przede wszystkim, powstawanie jakichkolwiek ubytków może spowodować rozwój chorób, takich jak próchnica czy paradontoza. Ubytki w każdej formie – zarówno pełne, jak i częściowe – potrafią doprowadzić do dalszych zniszczeń. Odpowiedzią na ubytki w uzębieniu są wypełnienia Onlay – estetyczne i funkcjonalne wypełnienia, które rozwinęły się w ostatnich latach. Dowiedz się, czym są wypełnienia Onlay i dlaczego warto jest się na nie zdecydować.

Z czego są wykonane wypełnienia Onlay?

Wypełnienie Onlay to swego rodzaju nakładki na zęba. W związku z powyższym ten rodzaj wypełnień nie jest stosowany w przypadku całkowitych ubytków, a jedynie częściowych. Wykonanie wypełnienia Onlay wymaga zastosowania takiego materiału jak porcelana czy kompozyt. Zastosowanie tego rodzaju materiału w wypełnieniu gwarantuje rewelacyjny efekt, dlatego warto jest uwzględnić je w poszukiwaniu odpowiedniego wypełnienia.

Wskazania do wypełnień Onlay

Wykorzystanie wypełnienia Onlay ma sens w przypadku, gdy ząb ucierpiał jedynie częściowo. Stomatolodzy oferują wypełnienie tego rodzaju zamiast tradycyjnego wypełnienia. Możliwości wypełniania zębów jest wiele, co może spowodować wiele kłopotów przy wyborze, dlatego warto jest dowiedzieć się, w jakich przypadkach można zastosować ten rodzaj wypełnienia.

Przede wszystkim, ten rodzaj wypełnień stosuje się w przypadku, gdy pacjent spotka się z problemem ubytków zębów trzonowych. Dodatkowo, ten rodzaj wypełnień można założyć w momencie, gdy zęby sieczne utraciły kąt sieczny, a prócz tego – w miejscach stycznych przedtrzonowców.

Ze względu na to, że wypełnienia tego rodzaju oferują dużo lepszy efekt estetyczny, coraz większa liczba pacjentów decyduje się na nie.

Ile kosztuje Onlay?

Wypełnienia tradycyjne są stosunkowo tanie, jednak do ich wykonania wykorzystuje się stosunkowo niewielką ilość materiału. Dodatkowo, wykonanie tradycyjnego wypełnienia jest łatwiejsze, co również ma wpływ na dużo niższą cenę tego rozwiązania. Z tego powodu pacjenci, którzy decydują się na wypełnienie typu On-lay, muszą liczyć się z tym, że będą musieli zapłacić za nie dużo więcej.

Cena tego rodzaju wypełnienia może sięgać nawet tysiąca złotych. Na szczęście, nie jest tak, że cena ta obowiązuje w każdym przypadku. Z reguły wypełnienia tego rodzaju są dużo tańsze, oscylujące w okolicach połowy tej kwoty. Pozostaje również kwestia wykorzystanego materiału – oczywistym faktem jest, że porcelanowe wypełnienia będą droższe.

Możesz również polubić…