Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba osób decyduje się na implanty zębowe. Nikogo nie powinien dziwić ten fakt, ponieważ dzięki nim możliwa jest perfekcyjna rekonstrukcja brakującego uzębienia.
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w idealnym scenariuszu nie ma konieczności wymiany implantów, gdyż są one na stałe osadzone w kości. Ponadto w przypadku, gdy nie pojawią się czynniki, na które nie będą mieli wpływu pacjenci oraz lekarze, omawiane implanty mogą być osadzone w kości nawet po wypadnięciu wszystkich stałych zębów. Istotne znaczenie będzie miała higiena jamy ustnej.
Implanty zębów – czym są?
Implant zębowy w najprostszym możliwym ujęciu jest tytanową śrubą wkręcaną przez implantologa w kość żuchwy lub szczęki. Warto wiedzieć, że omawiany implant zastępuje korzeń zęba. Koniecznie trzeba jednak zaznaczyć, że dopiero przymocowana do samego implantu porcelanowa korona będzie stanowiła wraz z nim kompletną rekonstrukcję zęba.
Do najczęściej wymienianych atutów omawianego rozwiązania należy zaliczyć ich bardzo wysoką trwałość, a także komfort użytkowania nawet przez wiele lat. ponadto implanty są bardzo bezpieczne nawet dla alergików. Są bowiem wykonane z tytanu. Nie przyczynią się do uczuleń.
Rodzaje implantów zębów
Warto wiedzieć, że obecnie największą popularnością cieszą się implanty śródkostne. Mocowane są one w kości budującej szczękę czy żuchwy. Przeważnie proces wszczepienia przebiega dwuetapowo. Można również zdecydować się na implanty podokostnowe. Są one mocowane płycej od poprzednich.
Godny uwagi jest fakt, że konieczne jest umiejscowienia ich pod dziąsłem. Należy zaznaczyć, że w omawianym przypadku przeprowadzana jest procedura jednoetapowa. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich pacjentów, których kości cechują się stosunkowo małą gęstością. Praktycznie nie ma możliwości w takiej sytuacji osadzenie implantów śródkostnych.
Warto wiedzieć, że implanty można również podzielić ze względu na rozmiar wszczepianych struktur. Godny uwagi jest fakt, że typowe implanty zębowe mają średnicę od 3,5 do 4,2 mm. Istnieją także większe formy, które mogą osiągać rozmiar dochodzący do 6 mm. Wybór będzie oczywiście uzależniony od okolicy, w której określone zęby mają zostać odtworzone.
Jak trwałe są implanty zębowe?
Warto wiedzieć, że implanty dzięki właściwej konstrukcji oraz strukturze dają w trakcie mówienia czy jedzenia praktycznie identyczne wrażenie, co naturalne zęby. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo ważnym czynnikiem, który ma ogromny wpływ na trwałość omawianych implantów zębowych jest proces osteointegracji.
W najprostszym możliwym ujęciu jest to moment, w którym komórki budujące kość zębową wrastają w materiał tytanowy. Należy zaznaczyć, że po takim wrośnięciu implant powinien. Całkowicie zakorzeni się w szczęce w okresie od 4 do 6 miesięcy. Oczywiście będzie to możliwe tylko wtedy, gdy lekarz odpowiednio umieści implant. Zadaniem pacjenta jest z kolei właściwe dbanie o zęby.