Zęby mleczne u małych dzieci są szczególnie narażone na niebezpieczne działanie bakterii i drobnoustrojów. Dlatego warto zająć się stanem uzębienia naszych pociech, aby jak najdłużej mogły się cieszyć zdrowymi ząbkami.
Leczenie kanałowe mleczaków
Zastanawiając się nad tym, czy w ogóle warto leczyć zęby u najmłodszych, większość z nas odpowie, że nie. Przecież i tak wypadną… Nic bardziej mylnego. Mleczaki, zanim nie wypadną, są tak samo potrzebne dzieciom jak zęby stałe u dorosłych. Kiedy już dojdzie do próchnicy, co w konsekwencji powoduje zapalenie miazgi, należy wtedy wprowadzić leczenie kanałowe, tak zwane endodentyczne.
Mleczne zęby u dzieci – czym są?
Pierwsze ząbki, wyrzynają się pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem życia niemowląt. Od samego początku należy o nie dbać i otoczyć je troskliwą higieną. Mleczaki są bardzo potrzebne maluchom. To dzięki nim niemowlak może nauczyć się gryźć i przeżuwać pokarmy. Utrzymanie mleczaków w zdrowiu ma ścisły związek z późniejszym rozwojem mowy. Mają też funkcję utrzymania w miejscu kości szczękowych do momentu wyrośnięcia zębów stałych. Tworzone są dzięki nim otwory, przez które wydostaną się w późniejszym czasie zęby stałe.
Kiedy wypadają mleczaki?
To, kiedy pierwsze ząbki wypadną jest zależne od swoistych cech indywidualnych. Podobnie wyglądał proces wyrzynania się ich- u jednych nastąpił szybciej, u innych później. Ale przyjmuje się pewne reguły odnośnie tego, kiedy powinny wypaść mleczaki. Ogólnie przyjmuje się, że zaczynają wypadać w wieku 5-6 lat i proces ten trwa aż do 12-13 roku życia. Najpierw dotyczy to dolnych jedynek (6-7 rok), dolnych dwójek (7-8 rok). Później dochodzi do utraty górnych jedynek. W dalszej kolejności są kły dolne i górne (9-11 lat) oraz trzonowce.
Leczenie kanałowe, a mleczne zęby
Kiedy dojdzie do zapalenia miazgi zęba na skutek toczącej się wcześniej próchnicy, należy niezwłocznie wykonać leczenie kanałowe mleczaków. Często takie zęby są bardzo zniszczone i mają mało tkanek twardych. Konieczne jest otwarcie zęba, usunięcie chorej i zakażonej miazgi, podanie leku ( opatrunku tymczasowego) i na koniec wypełnienie zęba. Zęby mleczne poddaje się także leczeniu kanałowemu, jeśli doszło do mocnego wyszczerbienia zęba i odsłonięta została miazga. Warto wspomnieć, że niekiedy ząb może być chory, a dziecko nie zgłasza nam żadnych dolegliwości- wtedy mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem zęba. Jednak w większości przypadków, ból jest intensywny, że nie może się obejść bez podania środków przeciwbólowych. Jest to znak dla rodziców, aby czym prędzej udać się do lekarza stomatologa, który wyleczy zęba.
Mleczaki u dzieci są tak samo ważne jak zęby stałe u dorosłych. Pełnią wiele ważnych funkcji w procesie rozwoju uzębienia, utrzymaniu szczęki w odpowiednim miejscu, nauki mowy, jedzenia i wielu innych. Jeśli nie zadbamy o ich zdrowie, póki jest jeszcze na to pora, poskutkuje to późniejszymi problemami z próchnicą zębów, czy wadami zgryzu. Dlatego należy prowadzać dzieci na wizyty kontrolne nie tylko wtedy, gdy boli ząb, ale dużo wcześniej.