zeby_zatrzymane
Ortodoncja

Objawy i leczenie zębów zatrzymanych

Ząb zatrzymany jest dolegliwością, która lubi się pojawiać, jednak nie powinno być powodu do obaw, gdy ząb zatrzymany pojawi się. Jego powstanie jest zmartwieniem wielu naszych pacjentów, jednak jest to temat do wyleczenia. Ból, który powoduje istnienie zęba zatrzymanego, często jest trudno objąć słowami, jednak właśnie w tym celu istnieją tacy lekarze jak chirurg stomatolog, by zniwelować skutki działania takiego zęba – często przykre i mało komfortowe. Dowiedz się, czym jest zatrzymany ząb i w jaki sposób można go usunąć ze szczeki.

Czym jest ząb zatrzymany?

Który najłatwiej jest opisac w nastepujacy sposób – ząb, który nie przebił powierzchni dziąsła, przez co jest niewidoczny. Ta definicja obejmuje także zęby częściowo zatrzymane, które z różnych powodów całkowicie nie wyrżnęły się przez co ich higiena jest utrudniona. Powodem powstawania zębów zatrzymanych może być na przykład genetyka, co często jest niezwiązane ze złymi nawykami pacjenta, po prostu nie ma się na to wpływu. Do zębów zatrzymanych należą przede wszystkim zęby mądrości, które swoim istnieniem i funkcją co prawda przeczą swojej nazwie; dodatkowo do zębów zatrzymanych można zaliczyć także takie zęby jak kły czy nawet jedynki lub dwójki.

Jakie są objawy zęba zatrzymanego?

Objawy zęba zatrzymanego są bolesne, niestety nie sposób jest nie zauważyć że ma się zatrzymany ząb. Problem leży jedynie w odpowiedniej diagnozie. Niewyrżnięty ząb pozostawia po sobie lukę, co w pewnym momencie powinno stać się niepokojące. Do innych objawów nieprawidłowego wyrżnięcia zęba można zaliczyć – szczękościsk, trudności przy otwieraniu ust, zgryz o nieprawidłowym ustawieniu, szkliwo pęknięte w zębie obok, infekcje które stale pojawiają się w okolicy zęba zatrzymnageo, ból który jest spowodowany tym że ząb naciska na nerw, paradontoza występująca w okolicy sąsiedniego zęba. Jak więc widać, skutki zatrzymanego zęba przenoszą się także na sąsiednie zęby, co jest bardzo niekomfortowe.

Ekstrakcja zębów zatrzymanych

Ekstrakcja w przypadku zęba zatrzymanego jest dużo trudniejsza, gdyż w tym przypadku musi zainterweniować chirurg stomatolog. Przede wszystkim, konieczne jest odsłonięcie zęba, który jest otoczony dziąsłem. Następne kroki leczenia są uzależnione od woli pacjenta, wszystko zależy od tego, jak mają wyglądać dalsze losy zęba zatrzymanego. W razie potrzeby istnieje możliwość wykonania leczenia implantologicznego, które doskonale zastąpi naturalny ząb.

Możesz również polubić…