Zły zgryz u dzieci
Ortodoncja

Zły zgryz u dzieci

Promienny uśmiech dziecka to niekłamana radość dla rodziców, którzy marzą tylko i wyłącznie o szczęściu swoich pociech. Z dumą wypatrują więc u bobasów pierwszych ząbków, które pozwolą maluchom rozdrabniać bardziej treściwe pokarmy. Niestety, czasem z powodu rozmaitych czynników ząbki nie rosną tak jak należy, a u dzieci występują różnego rodzaju wady zgryzu. Każdorazowo powinien to być powód do bacznego śledzenia uzębienia latorośli i zdecydowanego działania. Zły zgryz u dzieci może wywołać szereg poważniejszych problemów w przyszłości, dlatego też rodzice powinni udać się z dzieckiem do stomatologa od razu, gdy zauważą, że ząbki rosną krzywo bądź dziecko zaciska szczęki w sposób nieprawidłowy. Co dokładnie robić, gdy pojawią się u dziecka kłopoty natury ortodontycznej? Podpowiadamy!

Czym jest wada zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa uzębienia i elementów znajdujących się wewnątrz jamy ustnej. Zły zgryz u dzieci może objawiać się jako krzywe ułożenie zębów bądź nieprecyzyjne nachodzenie na siebie żuchwy i szczęki. Przyczyny wad zgryzy mogą być bardzo różne. Niektóre z nich występują od urodzenia, inne są nabyte dopiero po jakimś czasie.

Patologiczne ustawienie uzębienia bądź wadliwa relacja żuchwy i szczęki mogą mieć daleko idące konsekwencje, np. mogą prowadzić do niewyraźnej mowy czy deformacji twarzy. Jednymi z przyczyn wad zgryzu u najmłodszych mogą być nieprawidłowe układanie do snu bądź nieprawidłowe karmienie. Gdy tylko wada zostanie zauważona, należy niezwłocznie podjąć leczenie, a przynajmniej skonsultować się z dziecięcym ortodontą, który będzie wiedział, jakie działania wdrożyć w indywidualnym przypadku.

Najczęstsze wady zgryzu u dzieci

Do najczęstszych wad zgryzu u dzieci należą przodozgryz i tyłozgryz. W przypadku tego pierwszego dolna warga i broda są wyraźnie wysunięte do przodu, co przypomina wypadającą sztuczną szczękę. W przypadku tyłozgryzu sytuacja jest dokładnie odwrotna, czyli dolny łuk zębowy jest cofnięty, a górny wysunięty do przodu. Często u dzieci z wadami zgryzu występują także wady określane jako: zgryz otwarty (zęby górne i dolne w ogóle się nie stykają), zgryz głęboki (górna linia zębów zachodzi na dolną i pokrywa ją w 2/3) oraz zgryz krzyżowy (zęby dolne zachodzą na górne w całej linii bądź tylko na określonych odcinkach). U niektórych dzieci występują zbyt duże przerwy pomiędzy zębami, z kolei u innych linia szczęki wydaje się za wąska, gdyż zęby nachodzą na siebie i wydają się nie mieć miejsca w szeregu. Żadnej ze wskazanych wad nie można oczywiście bagatelizować.

Korekta wad zgryzu

Korekta wad zgryzu u dzieci jest bardzo ważna. W fazie wzrostu łatwiej bowiem wyeliminować zagrożenia, z którymi w późniejszym wieku byłoby trudniej walczyć. Nieleczone wady zgryzu dają w przyszłości kłopotliwe powikłania, więc lepiej nie doprowadzić do zaniedbań. Zły zgryz u dzieci jest leczony podobnie jak u dorosłych. Czasem zachodzi konieczność założenia aparatu ortodontycznego na stałe bądź na określony czas. Konsultację w sprawie potencjalnych wad zgryzu u dziecka można już przeprowadzić, gdy posiada ono pełne uzębienie mleczne.

Możesz również polubić…