Usuwanie przebarwień z zębów
Stomatologia Estetyczna

Usuwanie przebarwień z zębów

Nieestetyczne przebarwienia na zębach mogą być powodem kompleksów i złego samopoczucia. Nawet zdrowe zęby u osób, które myją je we właściwy sposób mogą ulec przebarwieniom. Przeczytaj poniżej, co może być tego powodem i na czym polega usuwanie przebarwień z zębów.

Przyczyny powstawania przebarwień

Barwa zębów zmienia się z czasem z powodu ścierania się szkliwa. Gdy jego warstwa staje się coraz cieńsza, bardziej widoczny staje się kolor zębiny, który ma nieco żółtawy odcień. To całkowicie naturalny i wieloletni proces starzenia się zębów i usuwanie przebarwień w takim przypadku będzie niemożliwe. Na zębach można przykleić licówki lub zastąpić je koronami.

Najczęstszą przyczyną przebarwień są pokarmy oraz napoje. Do produktów silnie barwiących szkliwo zębów należą kawa, herbata, wino oraz owoce i warzywa (buraki, jagody). Zęby będą zmieniać swój kolor także przez przyprawy o intensywnej barwie, np. kurkumę i curry oraz mieloną paprykę.

Przy zachowaniu właściwej higieny jamy ustnej takich przebarwień można uniknąć lub je ograniczyć. Jeśli tylko to możliwe, warto myć zęby także po posiłkach. Ponadto w ciągu dnia można używać płynów do płukania jamy ustnej, które pozwolą pozbyć się resztek pokarmowych osadzających się na zębach i powodujących zmianę ich koloru.

SIlne przebarwienia zębów powoduje palenie papierosów. Dym tytoniowy, zarówno z papierosów tradycyjnych, jak i e papierosów powoduje trwałą zmianę koloru zębów. Pierwsze oznaki żółknięcia zębów od substancji smolistych pojawiają się już po około roku palenia papierosów. Z czasem stają się bardzo głębokie – wtedy usuwanie przebarwień z zębów będzie nieskuteczne. Zwykle towarzyszą temu zmiany chorobowe w obrębie zębiny, które także powodują zmianę koloru szkliwa.

Na zmianę koloru zębów mogą mieć także wpływ zażywane leki. U dzieci przebarwienia mogą być spowodowane antybiotykoterapią. Zawarta w tych lekach tetracyklina osłabia szkliwo zębów – to powoduje, że łatwo żółkną. Są też bardziej narażone na rozwój próchnicy.

Nieestetyczne zmiany na zębach powoduje także zalegający kamień. W przestrzeniach międzyzębowych zgromadzi się osad i płytka nazębna. Jeśli nie są na bieżąco usuwane, pod wpływem soli mineralnych tworzą kamień nazębny.

Usuwanie przebarwień powierzchniowych

Przebarwień powierzchniowych można pozbyć się dość łatwo. Wystarczy codzienna higiena jamy ustnej. Zęby należy myć pastą wybielającą. Palacze i osoby pijące dużo czarnej kawy mogą kupić pastę przeznaczoną dla osób palących.

Ponadto należy nitkować zęby oraz płukać je płynem stomatologicznym. Nitkowanie i płukanie pomogą usunąć resztki pokarmu wraz z osadem nazębnym z przestrzeni międzyzębowych, gdzie trudno dotrzeć szczoteczką.

Każdy pacjent powinien także co 6 miesięcy wykonywać zabiegi higienizacyjne: skaling oraz piaskowanie w gabinecie stomatologicznym. To także pozwala na usuwanie przebarwień z zębów, zwłaszcza powierzchniowych.

Skaling to usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy wiązki lasera. Jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i trwa około 15 minut. Przy zaniedbanych zębach i dużych złogach kamienia, usunięcie go może trwać nieco dłużej.

Piaskowanie to najskuteczniejsza metoda usuwania przebarwień powierzchniowym. W trakcie zabiegu piaskarka rozprowadza na zębach mieszaninę wody z piaskiem dentystycznym i sodą spożywczą.

Zarówno skaling, jak i piaskowanie wskazane są nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Takie mechaniczne czyszczenie sprawia, że próchnica nie rozwija się tak łatwo na zębach.

Metody wybielania zębów

Przy długotrwałych i głębokich przebarwieniach konieczne są zabiegi wybielające stosowane w gabinecie stomatologicznym. Przed zabiegiem wybielania zębów wszystkie zęby należy wyleczyć z próchnicy. W wielu gabinetach poprzedza go też higienizacja (skaling, piaskowanie i fluoryzacja).

Usuwanie przebarwień z zębów odbywać się może na trzy sposoby:
nakładki wybielające
lampy wybielające
licówki

Nakładkowe wybielanie zębów dzieli się na dwa etapy. Pierwszy odbywa się w gabinecie stomatologa, a drugi w domu pacjenta. Najpierw na wizycie lekarz przygotowuje pacjentowi nakładki dopasowane kształtem i wielkością do jego zębów.

Wraz z nakładkami pacjent otrzyma także żel wybielający. Przez kolejne 2-4 tygodnie będzie aplikować go na nakładki i zakładać je na zęby – najczęściej na kilka godzin. W praktyce zwykle nakładki zakłada się na czas snu.

Przy nakładkowym wybielaniu zębów efekt końcowy w dużej mierze zależy od pacjenta. Po pierwsze musi on pamiętać o codziennym wybielaniu. Po drugie powinien dokładnie pokryć nakładki żelem, aby działał on na zęby równomiernie.

Nakładki pozwalają wybielić zęby nawet o 6 odcieni, a efekty mogą utrzymywać się nawet 2-3 lata. Jeśli pacjent zaniedba codzienną higienę, zęby zaczną żółknąć znacznie szybciej. Niewątpliwie zaletą tej metody wybielania jest także to, że nakładki mogą posłużyć pacjentowi drugi raz. Gdy znów zdecyduje się na wybielanie, wystarczy że kupi u stomatologa żel do wybielania.

Najskuteczniejszą metodą wybielania zębów jest gabinetowe wybielanie lampą. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i trwa – w zależności od rodzaju lampy – około 40-60 minut.. Najpierw stomatolog nakłada na zęby żel zawierający nadtlenek wodoru. Potem kieruje na nie światło lampy. Po około 15 minutach sprawdza efekty i ponownie aplikuje żel, aby naświetlić zęby.

Najczęściej zabieg przeprowadza się w trzech seriach (3×15 minut podczas jednej wizyty). Wybielanie zębów lampą pozwala rozjaśnić je nawet o 14 odcieni. Efekty zabiegu utrzymują się około 3 lat.

U pacjentów, którzy chcą poza wybielaniem zębów skorygować ich kształt, sprawdzą się licówki. Licówki to cienkie płatki przyklejane na zęby na stałe. Stomatolog dobiera je pod względem kształtu, wielkości i koloru do jamy ustnej pacjenta.

Licówki sprawdzają się także u pacjentów, którzy leczyli zęby kanałowo – usuwanie przebarwień z zębów, które są martwe jest niemożliwe przy pomocy tradycyjnych metod.

Przed przyklejeniem licówek stomatolog ściera nieco szkliwo z zębów i mocuje je przy pomocy stomatologicznego kleju cementowego. Po przyklejeniu licówki każda naświetlana jest lampą w celu utrwalenia.

Możesz również polubić…