Aparat-retencyjny
Ortodoncja

Aparat retencyjny – charakterystyka i zastosowanie

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe i atrakcyjne zęby. Niestety, ale przez złe nawyki lub używki nasze uzębienie traci na kondycji i staje się słabe. Skutkuje to zwykle licznymi wizytami u ortodonty.

Czym jest aparat retencyjny?

Aparat retencyjny to rodzaj aparat ortodontycznego, którego zadaniem jest utrwalenie efektów, które zostały wprowadzone dzięki noszeniu aparatu stałego. Zęby mają tendencje do powrotu na swoje niewłaściwe miejsce, dlatego musimy zadbać o dalszą kurację. Aparat retencyjny to również tzw. retainer, który ma swoje dwie wersje, stałą oraz ruchomą.

Każdy z wymienionych aparatów retencyjnych ma wady i zalety. Najbardziej popularnym wyjściem jest retencja stała, ponieważ przyklejony do zębów drucik jest dyskretny, nie zajmuje miejsca w jamie ustnej i nie trzeba pamiętać o jego zakładaniu. Wadą jednak jest, że utrudnia czyszczenie zębów. Może również się odkleić, w najbardziej nieodpowiednim momencie. Największą zaletą aparatu ruchomego jest to, że można wyjąć go na czas posiłku, mycia zębów czy przed ważnym spotkaniem. Łatwo również utrzymać go w czystości.

Ile trwa leczenie retencyjne?

Retencja jest kolejnym etapem leczenia ortodontycznego po zastosowaniu stałego aparatu na zęby. Jeśli chcemy utrzymać wyniki leczenia i ustabilizować wyleczone wady zgryzu, to musimy zadbać o ten krok. Niestety, ale leczenie ortodontyczne to długi i kosztowny proces, ale przynosi niesamowite efekty, które nieszybko można zauważyć. Musimy się słuchać i stosować rady naszego lekarza, który wie jak nam pomóc.

Leczenie retencyjne jest indywidualne, a co za tym idzie czas, który przeznaczymy na leczenie, będzie się różnił od innych. Aczkolwiek przyjmuje się, że pacjenci będą nosić aparat stały lub ruchomy do kilku lat. Jest kilka ważnych czynników, które wpływają na czas leczenia, a jest między innymi: stopień wady zgryzu, wiek, rodzaj leczenia, predyspozycje genetyczne i możliwy wpływ zębów ”mądrości” na ustawienie pozostałych zębów. Warto skonsultować nasze potrzeby z lekarzem prowadzącym, przy ustalaniu długości leczenia.

Ile kosztuje aparat retencyjny?

Koszt retainera powinien być uwzględniony w podstawowych wydatkach podczas leczenia ortodontycznego. Sam aparat retencyjny to koszt od 1000 do 1500 zł. Do tego dochodzą regularne wizyty, w celu zweryfikowania, jak idzie leczenie. Nie jest to tanie rozwiązanie, ale jak zależy nam na utrzymaniu efektów, to musimy go mieć.

Aparat retencyjny – czyszczenie

Regularne wizyty u ortodonty i właściwa higiena jamy ustnej w okresie leczenia retencyjnego jest bardzo ważna. W przypadku noszenia aparatu stałego często gromadzą się resztki jedzenia i bardzo łatwo tworzy się miękki osad. Lekarz powinien nas przygotować do odpowiedniej pielęgnacji i pokazać nam podstawowy zestaw, który musimy mieć podczas leczenia. A mianowicie są, to specjalne szczoteczki ortodontyczne, wyciorki, nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej.

Znacznie łatwiej jest zadbać o jamę ustną przy noszeniu aparatu ruchomego. Przed każdym myciem zębów możemy go po prostu zdjąć. Sam aparat należy czyścic odpowiednim preparatem do protez zębowych lub wodą z mydłem.

Możesz również polubić…