Co to jest periodontologia?
Profilaktyka

Co to jest periodontologia?

Wiele osób zastanawia się, co to jest periodontologia. Warto na wstępie wyjaśnić, że jest to dział stomatologii zajmujący się schorzeniami błon śluzowych jamy ustnej oraz chorobami przyzębia. Czasami periodontolodzy są określani jako paradontologowie, jednak takie nazewnictwo nie jest prawidłowe. Często dochodzi do użycia mylnej nazwy, ponieważ paradontoza jest jednym z najczęstszych chorób przyzębia. W tym artykule wyjaśnimy, co to jest periodontologia, a także przedstawimy dokładnie etapy leczenia.

Jakie zabiegi wykonuje periodontolog?

Należy pamiętać, że terapią wszelkich chorób dotykających przyzębia zajmuje się periodontolog. Zajmuje się nie tylko leczeniem chorób przyzębia, ale również diagnostyką oraz profilaktyką. Warto mieć na uwadze, że po ukończeniu studiów stomatologicznych periodontolodzy przechodzą dalsze szkolenia specjalistyczne z periodontologii. Lepiej wiedzieć, co to jest periodontologia, ponieważ taka wiedza może nam się kiedyś przydać. Specjaliście proponują szeroką gamę zabiegów, w tym implantologię, chirurgię periodontologiczną oraz skaling. Dostępne są również inne zabiegi periodontologiczne, które są już bardziej skomplikowane. Wśród najczęstszych schorzeń, które leczy periodontolog można wymienić zapalenia przyzębia, zapalenie dziąseł oraz paradontozę.

Trafnie wskazuje się, że wieloczynnikowe są choroby przyzębia, dlatego lekarze muszą dogłębnie zrozumieć czynniki ryzyka oraz wszelkie mechanizmy. Tylko wtedy można wdrożyć skuteczny plan leczenia choroby. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych specjalistów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Zazwyczaj pacjenci kierowani są do periodontologa przez stomatologa. Jeśli dentysta uzna, że poza jego kompetencje wykracza terapia schorzeń pacjenta to wtedy kieruje go do specjalisty. Z reguły leczenie jest procesem wieloetapowy, rzadko zdarza się, że terapia kończy się na jednej wizycie.

Jak wygląda wizyta u periodontologa?

Na pierwszej wizycie lekarz musi rozpoznać schorzenie i wykonać podstawowe zabiegi, których celem jest poprawa poziomu higieny jamy ustnej. Przy użyciu specjalnej sondy wykonuje się badania, żeby dokładnie określić stan przyzębia i wykryć miejsca z występującym krwawieniem. Bardzo ważną rolę odgrywa także ocena ruchomości zębów. Warto podkreślić, że periodontolog korzysta z radiologicznych badań przy ocenie stanu jamy ustnej. Standardem w diagnozowaniu chorób przyzębia stała się również tomografia stożkowa. Testy biologiczne pozwalają określić ilość bakterii, które wywołują zapalenia przyzębia w tkankach badanych.

Lekarze także mogą korzystać z tego rodzaju testów. Należy podkreślić, że testy polegają na badaniu obecności DNA bakteryjnego. Zazwyczaj wykonuje się zabiegi usuwania kamienia nazębnego oraz polerowania. Zęby pokrywa się specjalnym fluorowym preparatem, który ma zapobiec pogarszaniu się stanu uzębienia. Periodontolog nie tylko musi ocenić stan jamy ustnej pacjenta, ale też zalecić właściwe wytyczne w kwestii higieny jamy ustnej. Koszt wizyty u periodontologa to około 100 zł. Wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju wykonanych zabiegów. Periodontolog musi wdrożyć bardziej skomplikowane sposoby leczenia, jeśli stan pacjenta nie ulega poprawie. Wtedy wdraża się zazwyczaj chirurgię periodontologiczną lub leczenie protetyczne. Ceny takich wizyt sięgają nawet kilkuset złotych. Nie ulega wątpliwości, że wielkość miasta ma duży wpływ na cenę wizyty u periodontologa.

Na czym polega leczenie periodontologiczne?

Całkowite zatrzymanie progresji paradontozy jest możliwe przy odpowiednich poradach i leczeniu. Podstawą jest oczywiście wyrobienie dobrych nawyków i wyeliminowanie płytki bakteryjnej, która jedynie przyspiesza patologiczny proces. Lekarz powinien przedstawić dokładny instruktaż higieny jamy ustnej i uświadomić pacjentowi jego stan. Niestety większość osób nie ma pojęcia, co to jest periodontologia, dlatego zbyt późno udają się do lekarza. Periodontolog może wykonać zabiegi higieniczny w celu usunięcia płytki bakteryjnej z obszarów, które dla pacjenta są niedostępne. Jeśli infekcja tkanek się utrzymuje i nie działają środki higieniczne to można zastosować antybiotykoterapię. Po kilku tygodniach sprawdza się stan jamy ustnej i przyzębia.

Przeprowadza się sondowanie i sprawdza się postęp choroby. Inne formy leczenia podejmuje się, jeśli wykryte zostaną jakieś nieprawidłowości. Żeby móc uzyskać dostęp do chorych miejsc może być konieczne wykonanie zabiegu podniesienia dziąsła. Dzięki temu lekarz ma widok bezpośredni i może się upewnić, że obszar jest czysty. Faza odbudowy zostanie przeprowadzona po fazie chirurgicznej. Na tym etapie wszczepia się implanty lub protezy, a do tego wdraża leczenie ortodontyczne. Po zakończeniu leczenia periodontologicznego można założyć implanty. Kluczowe jest, żeby regularnie monitorować stan jamy ustnej pacjenta. Dla uzyskania długoterminowego wyniku i stabilizacji chorób przyzębia niezbędne jest podtrzymujące leczenie periodontologiczne po leczeniu periodontologicznym. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, co to jest periodontologia.

Możesz również polubić…