Czy podcięcie wędzidełka języka boli?
Chirurgia Stomatologiczna

Czy podcięcie wędzidełka języka boli?

Wiele osób zastanawia się, czy podciecie wedzidelka jezyka boli. Czasami okazuje się to koniecznością, ponieważ zbyt krótkie wędzidełko języka może niemowlakowi mocno utrudniać pobieranie pokarmu z piersi matki. To sprawia, że dziecko szybciej przechodzi na mleko modyfikowane, które niekoniecznie ma pozytywny wpływ na zdrowie.

Podcięcie wędzidełka – wskazania

W tym artykule wyjaśnimy, czy podciecie wedzidelka jezyka boli. Diastema to częsta konsekwencja zbyt krótkiego wędzidełka. Warto wyjaśnić, że diastema to wyraźna przerwa między siekaczami. Wędzidełko to struktura, która łączy ze sobą dwa różne elementy i w ten sposób znacząco ogranicza ruchomość. Wiele różnych wędzidełek możemy wyróżnić w ciele człowieka. W tym miejscu można wymienić wędzidełko języka, wędzidełko wargi górnej, wargi dolnej, a także wędzidełko prącia. Zdecydowanie największe zainteresowanie wzbudza wędzidełko języka. Jest to struktura stworzona z bardzo elastycznej włóknistej tkanki. Warto podkreślić, że rozciąga się pomiędzy dnem jamy ustnej a dolną częścią języka. Niektórzy ludzie nawet nie wiedzą, że posiadają podjęzykowe wędzidełko. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli wędzidełko jest zbyt krótkie. Taki stan nazywany jest w medycynie jako ankyloglosja. Jeśli zostanie stwierdzona, to trzeba koniecznie podciąć wędzidełko podczas zabiegu chirurgicznego. Zdarza się również, że wędzidełko jest zrośnięte lub przyrośnięte. Jeśli lekarz stwierdzi, że wędzidełko jest zbyt krótkie to wskazane jest wtedy wycięcie. Nie istnieją jednak konkretne normy, które określają, jakiej długości musi być ta struktura. Warto mieć na uwadze, że całościowy obraz kliniczny bierze się pod uwagę przy ocenie, czy zabieg musi zostać wykonany. Operacja jest też wskazana, jeśli pojawią się problemy z ruchomością języka. Jeśli wędzidełko jest zbyt krótkie, to język nie może się swobodnie poruszać we wszystkich kierunkach. Dla wielu osób najważniejsze jest, czy podciecie wedzidelka jezyka boli. Ważny jest nie tylko ruch języka, ale również jego kształt.

Podcięcie wędzidełka – przeciwwskazania

Wędzidełko u pacjenta ma zbyt krótką długość, jeśli koniec języka przyjmuje charakterystyczny, serduszkowaty wygląd. U dzieci dosyć często przeprowadzana jest plastyka wędzidełka. Jednak to nie jedyna grupa wiekowa, w której ten zabieg jest przeprowadzany. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że u dorosłych również jest możliwe podcięcie wędzidełka języka. Operację wykonuje się we wcześniejszych latach życia, jeżeli pacjent rzeczywiście ma zbyt krótkie wędzidełko. Ograniczony ruch języka w jamie ustnej oraz uczucie napięcia po uniesieniu języka to wskazania do podcięcia wędzidełka. Wskazaniem są też ograniczone możliwości wysuwania języka do przodu oraz wrażenie przyrośnięcia języka do dna jamy ustnej. Osoby, które mają zbyt krótkie wędzidełko niewyraźnie wymawiają głoski wymagające uniesienia języka, czyli „sz”, „r” oraz „ż”. Należy się skonsultować z lekarzem oraz logopedą, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do wykonania zabiegu i długości wędzidełka. Po konsultacji z chirurgiem oraz laryngologiem należy podjąć decyzję o podcięciu wędzidełka. Zabieg trzeba wykonać jak najszybciej, ponieważ dziecko utrwali niewłaściwe nawyki związane z jedzeniem. U dziecka w ekspresowym tempie rozwijają się wady zgryzu oraz wymowy. Krótkie wędzidełko może prowadzić także do ślinotoku, a w niektórych przypadkach nawet szczękościsku. Należy pamiętać, że zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Wśród przeciwwskazań może wymienić infekcję górnych dróg oddechowych oraz poważne zaburzenia krzepliwości. Trzeba pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad po podcięciu za krótkiego wędzidełka.

Podcięcie wędzidełka – przebieg zabiegu

W tym artykule odpowiadamy, czy podciecie wedzidelka jezyka boli. Nie można wykonać tego zabiegu u pacjentów ze złym stanem ogólnego zdrowia, a także u osób, które mają uczulenie na leki znieczulające w czasie zabiegu. Warto dodać, że alternatywną metodą wykonania zabiegu jest podcięcie wędzidełka za pomocą lasera. W tym przypadku również trzeba zastosować znieczulenie miejscowe. Przy laserowym podcięciu stosuje się laser stały, gazowy lub półprzewodnikowy-diodowy. Duża precyzja cięcia i brak krwawienia to najważniejsze zalety zabiegu. Nie trzeba zakładać szwów po laserowym podcięciu wędzidełka, a blizna jest praktycznie niewidoczna. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że bezpłatnym zabiegiem w ramach ubezpieczenia NFZ jest podcięcie wędzidełka. Oczywiście można się zdecydować na zabieg prywatnie, ale wtedy cena jest uzależniona od renomy lekarza oraz rodzaju użytej aparatury i znieczulenia. Przeważnie koszty oscylują między 200-400 zł. Należy pamiętać, że zbyt krótkie wędzidełko języka uniemożliwia poprawną wymowę głosek wymagających podniesienie języka. Z reguły laryngolog wykonuje podcięcie wędzidełka. Chodzi przede wszystkim o to, żeby przeciąć błonę, która znajduje się pod językiem. Po zabiegu rana goi się raczej szybko i bardzo rzadko występują jakiekolwiek powikłania. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czy podciecie wedzidelka jezyka boli.

Możesz również polubić…