Lakowanie zębów to wbrew pozorom nie tak trudny i skomplikowany zabieg jak mogłoby się wydawać. Nie bez powodu wykonuje się go u dzieci! Często jednak zdarza się, że nie do końca rozumiemy to, czego można spodziewać się po przekroczeniu progu gabinetu stomatologicznego. Dziś wytłumaczymy wam, dlaczego warto lakować zęby, na czym ono polega i odpowiemy na niezwykle ważne pytanie: czy lakowanie zębów to samo co lakierowanie? Przekonajmy się!
Czy lakuje się tylko zęby mleczne?
Lakowanie zębów zwykle kojarzy się z zębami mlecznymi, a zwłaszcza tymi, które dopiero pojawiły się w jamie ustnej. Powiemy wam jednak, że lakowanie obejmuje swoim działaniem nie tylko zęby mleczne… ale też stałe, trzonowe, przedtrzonowe czy nawet siekacze! Dlaczego lakowanie zębów skupia się na tych elementach uzupełnienia? Wynika to głównie z ich specyficznej budowy, która stanowi świetne warunki dla gromadzenia się resztek jedzenia. A jeżeli wiecie chociaż trochę o zdrowiu jamy ustnej, to wiemy, że to idealne środowisko do rozwoju próchnicy! Co ciekawe, lakowanie zębów staje się tez niezwykle pomocne w przypadku… zębów mądrości. Dlaczego? Otóż wraz z ich wyrzynaniem, czasami warto zastanowić się, czy nie warto wykorzystać zabiegu, jakim jest lakowanie zębów. Pokrycie lakiem zębów mądrości może przedłużyć żywotność ósemek (czyli potocznej nazwy zębów mądrości) … oczywiście, dopóki nie zdecydujecie się na ich ekstrakcję w dalszym czasie! Lakowanie zębów, jak sami zresztą widzicie, to kapitalne rozwiązanie prewencyjne.
Na czym polega lakowanie zębów?
Lakowanie zębów u dzieci to czysto profilaktyczny zabieg będący z natury niezwykle Można go potraktować jako swego rodzaju uszczelnianie powierzchni zębów. Na czym ono jednak dokładnie polega? Otóż sprawa wygląda bardzo prosto: zęby pokrywa się specjalnym preparatem stomatologicznym nazywanym po prostu lakiem. Jego zadanie jest niezwykle proste: zabezpieczyć zęby i zatrzymać potencjalny rozwój próchnicy poprzez uwolnienie jonów fluoru. Co ważne, cała ta procedura jest całkowicie nieinwazyjne i co za tym idzie: bezbolesne. Dzięki temu pacjent, niezależnie od tego, jak młody jest pacjent, nie musi się on niczego obawiać. To właśnie sprawia, że lakowanie zębów może być całkiem ciekawą przygodą!
Różnica między lakowaniem, a lakierowaniem zębów
Lakowanie zębów i lakierowanie zębów to z pozoru te same zabiegi… jednak czy na pewno? Zastanówmy się nad tym. Z pozoru oba zabiegi mają na celu dostarczenie zębom stężonego fluoru, jednak nie są one tym samym. Jak już wspomnieliśmy, lakowanie zębów jest przeznaczone do konkretnych, wcześniej wspomnianych zębów w jamie ustnej i co ważniejsze, najczęściej dotyczy najmłodszych z pacjentów. Natomiast w kwestii lakierowania, może ono być wykonywane na wszystkich zębach i w przypadku wszystkich pacjentów — niezależnie od wieku, stanu zebu i tego, czy zęby zostały już zaatakowane przez próchnicę. Lakierowanie może być zawsze pomocne. Jeżeli także i ty chcesz zabezpieczyć swoje zęby przed wpływem bakterii, możesz podejmować się tego zabiegu przynajmniej raz na pół roku. To zapewni wam nie tylko zdrowie, ale też kapitalny wygląd!