Korony-protetyczne-zeba
Protetyka

Korony protetyczne zęba – charakterystyka, rodzaje

Korona zęba jest jednym z głównych elementów anatomicznych zęba, który odgrywa kluczową rolę podczas procesu gryzienia i żucia. Zepsucie korony powoduje problemy estetyczne, czy nawet zdrowotne zęba. W takim wypadku można zastąpić zepsutą koronę za pomocą protezy. Jakie są jej rodzaje, czym jest, jak ją wybrać i ile kosztuje?

Korona protetyczna – czym właściwie jest?

Korony to stałe uzupełniania protetyczne, które używane są zwykle po leczeniu kanałowym i wykonanym wkładzie koronowo–korzeniowym. Pełnią one funkcję ochronną i wzmacniającą poprzez całkowite pokrycie powierzchni zęba, który został uszkodzony.

Uzupełniania tego typu mogą odbudować prawidłowy kształt, funkcje, a nawet kolor zęba, wiec poza zdrowiem, używane są również w celu poprawy estetyki zęba.

Rodzaje koron protetycznych – charakterystyka i cechy

Korona protetyczna to po prostu odtworzenie części koronowej zęba. Jest nakładana najczęściej po leczeniu kanałowym zęba. Rodzaje koron:

1. Korony porcelanowe. Są wykorzystywane głównie w odcinku przednim zębów z uwagi na walory estetyczne. Są jednak one mniej trwałe, a więc bardziej narażone na urazy mechaniczne.

2. Korony porcelanowe na cyrkonie. W większości są one używane w odcinku bocznym zębów.

3. Korony porcelanowe napalane na stopie stali dentystycznej. Z uwagi na obecność metalu są one wytrzymalsze od zwykłej korony porcelanowej. Mają wysokie walory estetyczne i trwałość, dlatego są one obecnie najczęściej wybierane, choć nie należą do najtańszych.

4. Korony metalowe. Są one rzadko stosowane, bo choć mają trwałość, to ich walory estetyczne są bardzo niskie.

5. Korony porcelanowe na stopie złota. Korony tego typu są skierowane dla osób uczulonych na metale nieszlachetne.

Jaką koronę zęba wybrać?

Przy wyborze korony nie warto kierować się jedynie ceną, a konkretnie tą niższą. Łatwo założyć, że tańsze korony będą mniej trwałe, a też z dużą pewnością mniej estetyczne, lub nawet jeśli będą estetyczne, to mało trwałe. Może się więc okazać, że próbując oszczędzić, narazimy się na jeszcze wyższe koszty z uwagi na konieczność wymiany uszkodzonej korony protetycznej.

Chcąc odbudować przednią cześć uzębienia, warto wybrać korony pełnoceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu. Cechuje je najlepsza estetyka oraz dość wysoka trwałość dzięki dodatkowej obudowie.

W przypadku zębów osadzonych dalej można zdecydować się na tańsze i trwalsze korony jak nawet te metalowe. Chcąc zachować trwałość i estetykę, możemy skorzystać z koron porcelanowych napalanych na stopie stali dentystycznej lub koron porcelanowych na cyrkonie. Wiąże się to ze znacznie wyższą inwestycją niż korony metalowe, jednak zapewniają o wiele lepsze wrażenia estetyczne.

Przed wyborem koron, jak i samym zabiegiem, warto słuchać swojego dentysty, który doradzi jakie korony wybrać najlepiej na podstawie naszego zdrowia i dostępnego budżetu. W końcu cena jednej korony może wahać się od kilkuset złotych do nawet 2000 zł, więc warto to zrobić raz, a porządnie, żeby uniknąć niepotrzebnych wymian.

Możesz również polubić…