Szczoteczka elektryczna soniczna czy rotacyjna
Stomatologia zachowawcza i estetyczna

Szczoteczka elektryczna soniczna czy rotacyjna?

Jeśli chcemy naprawdę dobrze zadbać o swoje zęby, musimy nie tylko regularnie je myć i korzystać z wysokiej jakości pasty do zębów, lecz przede wszystkim zakupić dobrą szczoteczkę. Obecnie na rynku dostępne są najróżniejsze wersje tego urządzenia, co rzecz jasna generuje sporo problemów z jego odpowiednim wybraniem. Najczęściej jednak zastanawiamy się nad tym, czy lepsza będzie szczoteczka elektryczna soniczna czy rotacyjna.

Szczoteczki soniczne – w jaki sposób działają?

Jeśli chcemy odpowiedzi na pytanie, czy lepsza będzie szczoteczka elektryczna soniczna czy rotacyjna, najpierw musimy oczywiście poznać szczegóły działania obu tych urządzeń. Trudno bowiem ocenić ich jakość, jeśli tak naprawdę niewiele się o nich wie.

Zdecydowanie najciekawszym rozwiązaniem jest odmiana soniczna, która wykorzystuje do swojego działania fale dźwiękowe o ogromnej częstotliwości. Są one oczywiście zupełnie niesłyszalne dla człowieka, lecz ich moc jest na tyle duża, że wprawiają włosie szczoteczki w drgania. Nie musimy więc poruszać główką w jamie ustnej, a jedynie przykładać ją do zębów, aby drgające włosie mogło odrywać zabrudzenie.

Szczoteczki rotacyjne – w jaki sposób działają?

Drugim bardzo popularnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o działanie szczoteczki do zębów, jest odmiana elektryczna rotacyjna. Choć nazwa ta brzmi dość skomplikowanie, to jednak zasada działania tej wersji jest naprawdę bardzo prosta. w obudowie szczoteczki znajduje się niewielkiej mocy silniczek, który zasilany jest z baterii. Po włączeniu szczoteczki silnik napędza główkę, która zaczyna wykonywać ruch w lewo i prawo. Dzięki temu użytkownik nie musi poruszać całą szczoteczką podczas mycia zębów, lecz może po prostu przykładać główkę do zębów, a szczotka sama wykona całą pracę.

Oczywiście na rynku spotkać się można z wieloma wariantami takiej szczoteczki, które różnią się nieco innym ruchem główki. Ciekawym rozwiązaniem jest przykładowo szczoteczka oscylacyjna, której główka wykonuje nieregularne ruchy, co ma na celu zminimalizowanie tarcia o szkliwo, dzięki czemu nie jest ono zagrożone zniszczeniem, lecz przede wszystkim zwiększa się w ten sposób skuteczność usuwania płytki nazębnej. Uzupełnieniem tej opcji jest jeszcze szczotka pulsacyjna, która dodatkowo przyciska główkę do zęba.

Soniczna czy rotacyjna – jaką szczoteczkę do zębów wybrać

Jak zatem widać, postęp w dziedzinie szczoteczek do zębów jest naprawdę ogromny i dziś mamy dostęp do rewelacyjnych urządzeń. Jedynym problemem jest jedynie podjęcie decyzji, które rozwiązanie będzie lepsze — szczoteczka elektryczna soniczna czy rotacyjna?

Jeśli zależy nam na naprawdę najlepiej efektywności i szukamy rozwiązania z górnej półki, powinniśmy zakupić szczoteczkę soniczną. Oczywiście jej wadą jest bardzo wysoka cena, lecz także dość duży rozmiar i spora waga. Jeśli minusy te są dla nas zbyt duże, odmiana rotacyjna także spełni swoje zadanie i z całą pewnością będzie lepszym wyborem niż klasyczna manualna szczotka, która niestety nie prezentuje się obecnie już zbyt okazale.

Możesz również polubić…