Śnieżnobiałe zęby, wspaniały uśmiech przywodzący na myśl filmowe gwiazdy. Do niedawna dla wielu było to tylko marzenie. Współczesna stomatologia pozwala zamienić marzenia w rzeczywistość, a jednym z podstawowych zabiegów, który pozwala cieszyć się gwiazdorskim uśmiechem jest założenie licówek.
Jak wyglądają licówki na zębach?
Coraz więcej osób prosi stomatologów o założenie licówek. Czym właściwie one są? To nic innego, jak cieniutkie (od 0,3 do 1,5 mm) płatki z porcelany lub kompozytu, które są przymocowywane do przedniej powierzchni zębów. Zakładanie licówek jest zabiegiem stosunkowo prostym, a używa się ich przede wszystkim do nadana zębowi nowego kształtu.
Zastosowanie licówek pozwala rozjaśnić zęby, zmienić ich kształt, zakryć pęknięcia czy wypełnienia, a nawet zlikwidować szpary między zębami. Dzięki nowoczesnym technikom zęby z nałożonymi licówkami wyglądają bardzo naturalnie, jednocześnie zapewniając piękny uśmiech.
Oczywiście licówki nie mogą zastąpić leczenia zębów. Zanim zostaną założone, zęby i dziąsła należy wyleczyć. Zęby należy także dokładnie oczyścić z osadów. Za to po założeniu licówek nie trzeba poddawać się wybielaniu zębów.
Licówka kompozytowa czy licówka porcelanowa?
Obecnie do wyboru są dwa rodzaje licówek – porcelanowa i kompozytowa.
Licówki porcelanowe, zwane też pełnoceramicznymi, są wykonane z porcelany. Dają doskonały efekt estetyczny, ząb pokryty licówką jest nie do odróżnienia od naturalnego. Są też wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Wytrzymują z reguły od 10 do 20 lat. Trzeba jednak pamiętać, że ich zakładanie jest nieodwracalne, bo wymagają zeszlifowania szkliwa.
Drugi rodzaj licówek jest wykonany z kompozytu. To specjalne tworzywo, które jest stosowane do wypełniania ubytków w zębach. Wyglądają równie dobrze, jak porcelanowe, ale są nieco mniej trwałe. Ich zaletą jest o wiele mniejsza lub praktycznie żadna ingerencja w szkliwo zęba.
Wybór licówki nie jest prosty. Jeśli chcemy mieć piękne zęby na długie lata, to warto zainwestować w licówki porcelanowe. Są one jednak dużo droższe od kompozytowych.
Ile kosztują licówki?
Zakładanie licówek nie jest tanie. Licówka porcelanowa na jeden ząb to koszt minimum 2 tys. zł. Licówki kompozytowe są trochę tańsze, a ceny zaczynają się już od 1000 zł.
Cena wydaje się wysoka, lecz wyjaśnia ją proces zakładania i modelowania licówki. Każda licówka jest wykonywana dla konkretnej osoby. Trzeba ją dokładnie dopasować, aby wyglądała jak najbardziej naturalnie.
Zakładanie licówek składa się z kilku etapów. To nie tylko wcześniejsze wyleczenie zębów i zrobienie panoramicznego zdjęcia. Pierwsza wizyta jest poświęcona dokładnemu badaniu, czy nie ma przeciwwskazań. Wybierane są też kształt zębów i styl uśmiechu. Następnie lekarz tworzy model uśmiechu. Na następnej wizycie zakłada się próbne licówki.
Jeśli pacjent nie ma żadnych uwag, to dopiero wtedy ma zakładane właściwe nakładki, specjalnie przygotowane przez protetyka.
Nadkładanie licówek kompozytowych jest nieco mniej skomplikowane, natomiast nie zawsze możliwe do wykonania. Często wymaga wcześniejszej korekcji zęba.