No właśnie, co zrobić jak ukruszy się ząb? Po pierwsze, powinniśmy bezzwłocznie skontaktować się z gabinetem stomatologicznym, celem umówienia wizyty.
Ząb należy zabezpieczyć u dentysty przez dalszymi uszkodzeniami, oraz przed środowiskiem panującym w jamie ustnej. Procedura ta pozwoli uniknąć bólu podczas jedzenia i picia. W gabinecie, jeśli to tylko możliwe, należy również jak najszybciej dokonać rekonstrukcji uszkodzonego zęba.
Po drugie, należy unikać spożywania potraw po tej stronie jamy ustnej, po której znajduje się uszkodzony ząb. W ten sposób, ustrzeżemy się przed większymi szkodami, spowodowanymi znaczną degradacją tej części zęba, która pozostała.
Po trzecie, jedzenie i picie nie może być ani zbyt ciepłe, ani zbyt zimne. Ukruszony ząb jest niestety nadwrażliwy zarówno na dotyk jak i na temperaturę.
Po czwarte nie należy nadmiernie go dotykać językiem, ucisk na uszkodzoną strukturę zęba nie jest wskazany, dodatkowo ząb po ukruszeniu ma nieregularną strukturę, co może spowodować pokaleczenie języka.
Jak powstaje ukruszony ząb?
Uszkodzenie zęba powstaje najczęściej w skutek urazu mechanicznego. Mogą być to zarówno urazy spowodowane wypadkiem (tu najczęściej u osób młodych), uderzeniem, nagryzieniem twardego pokarmu np. pestki podczas jedzenia owocu.
Poinstruujmy więc dzieci, co zrobić jak ukruszy się ząb, a czego w takim przypadku robić nie wolno.
Uszkodzony ząb może powstać również na skutek nocnego zgrzytania zębami zwanego bruksizmem.
Powodem ukruszenia zęba może też być osłabienia mineralnego jego struktury z braku witamin, pierwiastków budulcowych (fluoru i wapnia), wymycia szkliwa przez kwasy żołądkowe, które mają styczność z zębami przy przewlekłych wymiotach.
Leczenie ukruszonego zęba
Pamiętaj, kiedy niestety dojdzie do przykrej sytuacji i zastanawiasz się co zrobić jak ukruszy się ząb, bez względu na fakt, czy ząb jest uszkodzony w stopniu znacznym, czy tylko nieco się uszkodził, należy udać się do stomatologa. Leczeniem ukruszonego zęba musi zająć się specjalista.
Wszelkie próby samodzielnego ratowania uszkodzonego uzębienia w domu, mogą zakończyć się wielkimi stratami. Nie wolno kierować się internetowymi poradami dotyczącymi ratowania ułamanego zęba domowymi sposobami.
Stomatolog w gabinecie oceni rozmiar szkód, z którymi należy się zmierzyć. Ważne jest bowiem czy uszkodzenie jest powierzchowne, czy głębokie.
Nie bez znaczenia jest również wiek pacjenta. U dzieci istnieje większa szansa na regenerację zębiny, aniżeli u osób starszych. W grę wchodzi również fakt, czy ukruszony ząb jest żywy, czy był już wcześniej leczony.
Czym wypełnić ukruszony ząb?
W przypadku zęba zdrowego ukruszonego mechanicznie, najczęściej niezbędne jest leczenie kanałowe, chyba że młody wiek pacjenta i niewielki rozmiar uszkodzenia, pozwalają na odbudowę zęba bez ingerencji w jego miazgę. Wówczas lekarz dokonuje wyłącznie wypełnienia uszkodzonej części.
Jeżeli ząb wcześniej był leczony stomatologicznie, wówczas konieczne może okazać się wzmocnienie koronowo-korzeniowe a dopiero wówczas wypełnienie.
Zdarzają się również przypadki, że ukruszony ząb jest tak osłabiony, że konieczna jest zastosowanie procedury polegającego na wykonaniu wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej.
Co zrobić jak ukruszy się ząb i pęka pionowo poniżej linii dziąsła, uszkadzając korzeń? No niestety w takim przypadku niezbędna może okazać się jego ekstrakcja którą również dokona dentysta.
Jak zapobiec kruszeniu się zęba?
Aby zapobiec łamliwości zębów spowodowanej ich osłabieniem, należy odżywiać się w odpowiedni sposób (dieta bogata w wapń, wit. D, i inne pierwiastki) oraz dbać o higienę jamy ustnej. Ważne jest stosowanie past do zębów z zawartością fluoru.
Konieczne są również wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, celem oceny stanu uzębienia oraz leczenia, jeśli to konieczne.
Nie można również zapominać o nakładkach na zęby, stosowanych podczas snu, w przypadku zdiagnozowanego bruksizmu. Warto również zabezpieczyć zęby ochraniaczem podczas jazdy na rowerze, desce, rolkach czy łyżwach, szczególnie jeśli jest to jazda bardziej wyczynowa, aniżeli rekreacyjna.
Zwracajmy uwagę na to co i w jaki sposób jemy. Nie nadwyrężajmy zębów gryząc łupiny orzechów, twarde cukierki. Pilnujmy np., aby nie nadgryzać pestek brzoskwiń czy czereśni podczas ich konsumpcji. Unikajmy napojów kwaśnych takich jak np. coca-cola, energy drinki, kwaśne soki.
Często coś co miało nas upiększyć może również nam zaszkodzić. Mowa tu o biżuterii na języku lub ustach czy wewnętrznej stronie policzka. W połączeniu z osłabionymi złą dietą lub lekami zębami, biżuteria w jamie ustnej może doprowadzić do prawdziwych szkód.
Warto również nadmienić, że jeśli zęby osłabione są w skutek niewłaściwej diety oraz higieny jamy ustnej, to ryzyko ich uszkodzenia znacznie rośnie.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka polegająca na kontrolnych wizytach u stomatologa, który będzie w stanie na bieżąco ocenić stan oraz potrzeby uzębienia, a w razie potrzeby będzie dokładnie wiedział co zrobić jak ukruszy się ząb.